2022_Aralık

2 TJK’NIN SESİ ARALIK 2022 Sahibi Türkiye Jokey Kulübü adına SERDAL ADALI Yayın Yönetmeni MEHMET BİLBAŞAR mbilbasar@tjk.org 0212 414 6603 Sorumlu Yazı İşleri Müdürü HASAN ALİ SAY hsay@tjk.org 0212 414 6653 Yazar MEHMETCAN KANIK mkanik@tjk.org 0212 414 6688 Yazar & Karikatürist VEDAT KEMER vkemer@tjk.org 0212 414 6604 Fotograflar KADİR ÇİVİCİ kadirc@tjk.org 0212 414 6689 ÇAĞATAY KENARLI ckenarli@tjk.org 0212 414 6763 Sayfa Düzeni BERKAY EFE Renk Ayrımı HÜSEYİN KOÇAK grafik@tjk.org Kapak Tasarımı ÖZGÜN TOPALLIOĞLU Reklam / Pazarlama AYBEGÜM CANBOLAT acanbolat@tjk.org 0212 414 6533 Dağıtım / Abone 0212 414 6619 Yönetim Yeri TJK Kurumsal İletişim ve Pazarlama Müdürlüğü Ekrem Kurt Bulvarı, Bakırköy / İstanbul 0212 414 6705 Yayın Türü Yerel Süreli Yayın / Aylık Baskı: Promat Basım Yayın 0212 622 63 63 AYLIK DERGİ ARALIK 2022 m SAYI 278 TJK Beyaz Masa içindekiler Fearless King Türkiye’de Epaulette 13 yaşında Soğuk havalara karşı hazırlıklar 1992’nin unutulmaz taylarından Dean Martin 32’nci Cartier Ödülleri Yeni aygırımız Fearless King Bursa’da mevsimin son Açık Yarışları koşuldu Yükselen yıldızlar serisi: Amerika Sonbahar - Kış Yarış Sezonu başladı 39’uncu Breeders’ Cup Festivali 4 8 14 28 40 60 10 22 32 58

3 TJK’NIN SESİ ARALIK 2022 Serdal Adalı Türkiye Jokey Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Atçılık camiamızın saygıdeğer mensupları, Acısıyla, tatlısıyla geçen bir yılı daha geride bırakmaya hazırlandığımız bugünlerde sözlerime 2022 yılında aramızdan ayrılarak ebediyete intikal eden camiamızın tüm değerli mensuplarını saygı ve rahmetle anarak başlamak istiyorum. Her “10 Kasım” tarihinde olduğu gibi bu yıl da Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, 84’üncü ölüm yıl dönümü vesilesiyle tüm hipodrom ve tesislerimizde bir kez daha sevgi, saygı ve özlemle andık. Yeni aygırımız Fearless King, 8 Aralık gecesi ülkemize gelmiş bulunmaktadır. Şampiyon Kingman’in oğlu olan Fearless King’in yetiştiriciliğimize uzun yıllar hizmet edebilmesini ve hayırlı olmasını diliyorum. Her yıl düzenlediğimiz karşılıklı koşu programımız dahilinde, Kasım ayı içinde Fas Jokey Kulübü (SOREC) tarafından Kazablanka’da düzenlenen Türkiye Jokey Kulübü Koşusu’nu bu yıl Chaalan RM isimli safkan kazanma başarısını gösterdi. İlgililerini tebrik ediyor ve kupa törenine katılım gösteren Rabat Büyükelçimiz Sayın Ömer Faruk Doğan’a şükranlarımı sunuyorum. Çalışmaları tamamlanmış bulunan 2023 yılı yarış programı, Aralık ayı içinde Tarım ve Orman Bakanlığımız’ın onayları ile yürürlük kazanacaktır. Bu vesileyle söz konusu yarış programımızın hazırlanması sürecinde emeği geçen herkese teşekkürlerimi iletiyor ve tüm atçılık camiamıza hayırlı olmasını diliyorum. Türkiye Jokey Kulübü’nün 2023 yılı bütçeleri ile ilgili Olağan Genel Kurul Toplantısı, 17 Aralık 2022 Cumartesi günü saat 10.30’da, İstanbul Bakırköy Hilton Oteli’nde icra edilecektir. İlk toplantıda yeterli çoğunluk sağlanamadığı takdirde düzenlenecek olan ikinci toplantı ise 25 Aralık 2022 Pazar günü, aynı yer ve saatte gerçekleştirilecektir. Toplantıda alınacak olan tüm kararların Kulübümüz adına hayırlara vesile olmasını temenni ederek sözlerimi sonlandırırken hepinize sağlıklı günler diliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

4 TJK’NIN SESİ ARALIK 2022 FEARLESS KING 2023 aşım sezonundan itibaren yetiştiricilerimize hizmet vermek üzere, Kulübümüz tarafından satın alınan bir yeni isim daha ülkemize geldi. Şampiyon Kingman’in oğlu olan Fearless King (Kingman - Astrelle / Makfi) 8 Aralık 2022 Perşembe gecesi İstanbul Havalimanı’na iniş yaptı. 2017 yılında doğan Fearless King’in babası; birbirinden başarılı safkanları pistlere kazandıran Invincible Spirit’in sansasyonel aygır oğlu, kendisi ve birçok yavrusu G1 koşu kazanan Kingman, annesi ise Makfi’nin Grup koşu plasesi bulunan kızı Astrelle’dir. Fearless King, Amerika’da G1 Belmont Oaks başta olmak üzere birçok Grup koşu kazanan McKulick ve Grup koşu galibi Just Beautiful ile anneden kardeştir. Yarış hayatına 2 yaşlı olarak 28 Temmuz 2019 tarihinde katıldığı koşuyu kazanarak Almanya’da başlayan Fearless King, 3 yaşlılığında ise Klasik Koşular’dan olan G2 Mehl - Mülhens - Rennen’i (Almanya Erkek Tay Deneme) birincilikle tamamlamıştır. Bu önemli koşuda Fearless King, “Yılın Atı” seçilen Rubaiyat’ı mağlup eden ilk safkan olmuştur. Bir yıl aradan sonra 29 Temmuz 2021 tarihinde Fransa’da katıldığı koşuda da galibiyete ulaşan Fearless King, 5 koşu süren yarış hayatını 3 birincilik, 1 de üçüncülük ile noktalamıştır. 2022 yılında haraya alınan Fearless King, bu yıl Gestüt Helenenhof’ta aşım yapmıştır. Fearless King, ülkemizdeki karantina sürecinin ardından 2023 yılında Türkiye’deki aşımlarına başlayacak.

TÜRKİYE’DE... HASAN ALI SAY ÇAĞATAY KENARLI 5 TJK’NIN SESİ ARALIK 2022

6 TJK’NIN SESİ ARALIK 2022 FEARLESS KING, ÇOK DAYANIKLI VE SAKIN BIR AYGIR Edouard Lyon [Aygırımıza yol boyu eşlik eden Fransız antrenör] Fearless King’e Türkiye yolculuğu süresince eşlik eden Fransız antrenör Edouard Lyon, “At antrenörlüğünün yanında zaman zaman Fearless King gibi böyle özel atların ve aygırların yolculuklarında onlara eşlik ediyorum. Fearless King ile yolculuğum tam anlamıyla harika geçti. Daha önce birçok aygıra yolculuklarında eşlik ettim. Kesin olarak söyleyebilirim ki aygırlar ile seyahat etmek kimi zaman çok zor olabiliyor ama Fearless King çok güçlü bir karaktere sahip. Çok dayanıklı ve sakin bir aygır. Yolculuğun onun için de kolay ve sorunsuz geçtiğini düşünüyorum. Bir antrenör olarak aygırların dünyanın çeşitli ülkelerine seyahat ederek gittikleri yerlerde yeni nesiller üretmelerini çok önemli buluyorum. Bu aygır transferinin de Türkiye için çok faydalı olacağına eminim. Fearless King’e yeni evinde mutluluklar diliyorum.” ADAPTASYON SÜRECINI EN IYI ŞEKILDE GEÇIRMESI IÇIN ÇALIŞACAĞIZ Erdem Tübek [İzmit Aşım İstasyonu Veteriner Hekim] “Bugün Kulübümüzün yeni aygırı Fearless King’i karşılayacağız. Aygırımız gelir gelmez öncelikle fiziki sağlık muayenesini gerçekleştireceğiz. İhtiyaç halinde acil müdahale için ilk yardım ekipmanlarımızı da hazırladık. Yapacağımız fiziki muayenede aygırımızda herhangi bir komplikasyon tespit etmez isek doğrudan İzmit Aşım İstasyonu’na doğru yola çıkacağız. Haraya vardıktan ve aygırımızı karantina ünitesine getirdikten hemen sonra da ilk sağlık tetkiklerini gerçekleştireceğiz. Daha sonra yolculuğun sebep olduğu stresi hızlıca atlatması için çeşitli uygulamalarımız olacak. Rutin olarak yapacağımız sağlık kontrolleri ile onu sıkı bir gözetim altında tutacağız. Fearless King’in yeni yuvasına adaptasyon sürecini en iyi şekilde geçirmesi için tüm ekip arkadaşlarımız ile seferber olacağımızı da söyleyebiliriz. Az önce görevlilerden uçağımızın indiği bilgisini aldık, aygırımız birazdan bulunduğumuz teslimat noktasına getirilecek. Şimdiden, hoş geldin Fearless King!..”

7 TJK’NIN SESİ ARALIK 2022 ÜLKEMİZE UZUN YILLAR HIZMET ETMESINI TEMENNI EDIYORUM Nuri Arık [İzmit Aşım İstasyonu Aygır Seyisi] “Birazdan yurtdışından gelecek olan yeni aygırımızı karşılayacağımız için mutlu ve heyecanlıyız. Veteriner Hekimimiz ve araçtan sorumlu bir görevli arkadaşımız ile aracımızın dezenfekte edilmesinden, yeni aygırımızın en konforlu şekilde seyahat edebilmesi için gereken tüm ön hazırlıklarımızı yaptık. Bizim teslim alacağımız noktaya getirildiğinde öncelikle ona buraya kadar eşlik eden resmi görevliden yolculuğun nasıl geçtiğine ve Fearless King’in sağlık durumuna dair ön bilgileri alacağız. Daha sonra da aygırımızın karakteri ve davranışları konusunda neler düşündüğünü, özellikle sevdiği veya sevmediği şeyler olup olmadığını öğreneceğiz. Haramızın Veteriner Hekimi tarafından yapılacak olan sağlık kontrolleri sonrasında eğer her şey yolundaysa Fearless King’i at vanımıza yükleyip yeni yuvasına; İzmit Aşım İstasyonu’na götüreceğiz. Tüm diğer aygırlarımız gibi Fearless King’in de Türk Yarış ve Yetiştiriciliğine uzun yıllar başarıyla hizmet etmesini temenni ediyorum.”

rup 2 statüde koşulmakla birlikte, Mehl - Müllens - Rennen, yani Alman Erkek Tay Deneme Koşusu 1871 yılından bu yana koşulmakta olan bir Klasik Yarıştır. Bu klasiği 1994 yılında kazanan Royal Abjar ülkemizde aygırlık görevi ifa etmiştir ve aradan geçen yılların ardından 2020 yılında bu koşunun galibi olan Fearless King’in de, aygırlık görevi için ülkemize geleceğini görmekteyiz. Fearless King, yarış yaşamında start aldığı beş yarıştan üçünü kazanmayı başarmış bir safkandır, ayrıca bir de üçüncülüğe sahiptir ki bu yarış da Grup 3 klasında bir koşu olan Dr. Busch Memorial Yarışıdır. Fearless King’in anne kardeşlerinden olan McKulick’in Amerika Birleşik Devletleri’nde de G1 Belmont Oaks Klasiği’ni ve G3 Jockey Club Oaks’ı kazandığını görmekteyiz. Bahse konu iki ismin bir diğer anne kardeşi olan Just Beatiful’un da G3 Sceptre Fillies Stakes galibi olduğunu ekleyerek, aygırın anne familyasının diğer noktalarında da verimli ve üretken anne nesline sahip olduğunu da ifade edip, ayrıca aygırın anne familyasının, ülkemizde bir dönem görev yapmış Türkiye Jokey Kulübü aygırı Mujtahid’in de anne neslini oluşturduğunu belirtelim. Fearless King’in aygırlık yaşamında ne tip soya sahipli kısraklarla uyum sağlayabileceği konusunda, kuşkusuz anne familyası kadar, özellikle baba hattının başarılı ürünleri de yol gösterici olabilecektir değerli yetiştiricilerimiz için. Fearless King’in babası Kingman, Juddmonte Harası’nın bir aygırıdır, dolayısıyla özellikle dünya çapında şöhretler yetiştirmiş bu haranın, aygır için yaptığı kısrak seçimlerinde sağladığı başarılı temsilcilerinin soy ağaçlarına bakmak bir fikir verebilir ilk etapta. Juddomente Harası’nın Kingman eşleşmelerinde başarı sağladığı isimlerden dördünde, ki bunların hepsi de bu yazının yazıldığı tarih itibari Grup 3 galibidir, “Danehill - Hasili” eşleşmesine sahip atların izlerini görmekteyiz. Bunlardan Sangarius’un büyük annesi Banks Hill’in babası, Tempus ve Marbling’in kısrak babaları Dansili, ve Masen’in büyükannesi Intercontinantal, hepsi de tam kardeşi olup, üst paragrafta bahsettiğimiz “Danehill - Hasili” eşleşmesine sahip isimlerdir. Juddomonte eşleşmeleri dışında da yine G3 galipleri Megallan’ın kısrak babası Champ Elysess ve Cormorant’ın kısrak babası Dansili’dir. Kingman’in, hepsi de tam kardeş olan isimler Banks Hill, Intercontinental, Dansili ve Champ Elysess’in yer aldığı soy ağaçlarına sahip kısraklar ile altı Grup 3 galibi isim ürettiğini görmekteyiz. Diğer taraftan bahse konu dört isim gibi Itsabet familyasından gelme Giant’s Causeway’in de Kingman’in Grup 1 galibi yavrusu Persian King’in ikinci kısrak babası olduğunu görmekteyiz ki, söz konusu atın kısrak babasının Danehill hattından geldiğini düşünürsek, bu soy ağacı için de bir Danehill - Itasebet etkisinden söz etmek mümkün olabilir. Fearless King’in en iyi baba kardeşlerinin soy ağaçlarına göz atmaya devam ettiğimizde Amerika Birleşik Devletleri’nde de hem üç hem de dört yaşlılığında toplamda üç kez Grup 1 yarışı kazanmayı başarmış Domestic Spending’in anne YENİ AYGIRIMIZ G MÜSLIHITTIN GURUP FEARLESS KING FEARLESS KING [KINGMAN - ASTRELLE / MAKFI] 8 TJK’NIN SESİ ARALIK 2022 KINGMAN INVINCIBLE SPIRIT GREEN DESERT RAFHA ZAMINDAR HOPE DUBAWI DHELAAL HUSSONET SOPRAN MARIDUFF ZENDA MAKFI MISS MARIDUFF ASTRELLE FEARLESS KING (GB) 2017 D. A.

neslinin, ülkemizde bir dönem görev yapmış Türkiye Jokey Kulübü aygırı Common Grounds’un büyük annesi Sweet And Lovely’den geldiğini görmekteyiz. Diğer taraftan Common Grounds’un kısrak babası olarak pedigrisinde yer aldığı Soldier Hollow’un da, yine Kingman’in Grup 1 galibi yavrularından Schnell Meister’in kısrak babası olduğunu görmekteyiz. Soldier Hollow’un baba kardeşi Singspiel’in kısrak babası olduğu Kingman temsilcisi Boomer’ın Grup 3 galibi olmasının yanı sıra, hem Singspiel hem de Soldier Hollow’un babaları In The Wings’in Kingman’in G1 galibi Domestic Spending’in ikinci kısrak babası olduğunu görmekteyiz. Muhteşem kısrak Allegreta familyasından gelmekte olan Galileo, Sea The Stars ve Kings Best de Fearless King’in babası Kingman’in yoğun uyum gösterdiği kısrak babaları arasındadırlar. Grup 1 galibi Commissioning, G2 galipleri Serve The King ve Technical Analysis, Grup 3 galibi Nausha gibi nitelikli Fearless King baba kardeşlerinde bu etkiyi görebileceğimiz gibi, ayrıca söz konusu isimlerden Galileo’nun, In The Wings ile baba kardeşi olması sebebiyle nitelikli Kingman yavrularında belirgin bir Sadler’s Wells etkisinden de söz etmek mümkün olabilir ki, bahse konu iki ismin bir diğer baba kardeşi Monteju’nun, Kingman’in Grup 2 galibi Public Sector’un kısrak babası ve Grup 3 galibi Kingentleman’ın ikinci kısrak babası olduğunu görmekteyiz. Ayrıca her üç ismin babası Sadler’s Wells’in de Fearless King’in başarılı baba kardeşlerinin soy ağaçlarında etkin rol oynadığını da görmekteyiz ki, bu manada Headman, Tempus, Emissary, Nostrum gibi Grup galibi isimler referans olarak gösterilebilir. Kingman’in en iyi üç yavrusundan biri olarak nitelendireceğimiz Palace Pier’ın kısrak babası Nayef’in ve ayrıca yine Grup 2 galibi Kingman temsilcisi Serve The King’in tam kardeşler Highclere ve Light Duty anne neslinden geldiğini görmekteyiz ki, söz konusu isimlerden Highclere, Türkiye Jokey Kulübü aygırı Banknote’un üçüncü annesi olup, ayrıca ülkemiz yetiştiriciliğinde izler bırakan Castle Rising’in de söz konusu familyadan (Highlight) geldiğini de bir anektod olarak iletelim. Üst paragraflarda bahsettiğimiz Soldier Hollow ile benzer soy kurgusuna sahip olan (Sadler’s Wells - Kris) Doyen’in Grup 2 galibi Kingman temsilcisi Elizabeth Tower’ın kısrak babası olduğunu görmekteyiz ki, Doyen’in annesi Moon Cactus’un ülkemizde bir dönem görev yapmış Türkiye Jokey Kulübü aygırı Shining Steel’in tam kardeşi olması dikkat çekicidir. Fearless King’in annesi Astrelle’in en başarılı anne kardeşlerinden biri olan Basileus’un babası Dream Ahead’ın, Warning’in Diktat isimli oğlunun bir temsilcisi olduğunu görmekteyiz ki, Kingman’in Grup 2 galibi iki temsilcisi Technical Analysis ve Puplic Sector’un de ikinci kısrak babalarını Warning hattının oluşturması dikkat çekicidir. Yine Fearless King’in annesi Astrelle’in bir diğer başarılı anne kardeşi olan Porsenna’nın babası Dylan Thomas ismini, Kingsman’ın en iyi yavrularından biri olan Persian King’in kısrak babası olarak görmekteyiz. Fearless King’in soy ağacı ile ilgili hem yetiştiricilerimiz hem de konunun meraklıları başarılı temsilcilerinin soy ağaçlarını incelerlerse daha farklı detaylara ulaşabileceklerdir. Fearless King’in yarış ve yetiştiriciliğimize hayırlı olmasını temenni ederiz. SINIF TEMSİLCİSİ KISRAK BABASI ONUN BABASI G1 PALACE PIER NAYEF GULCH G1 PERSIAN KING DYLAN THOMAS DANEHILL G1 DOMESTIC SPENDING STREET CRY MACHIAVELLIAN G1 KINROSS SELKIRK SHARPEN UP G1 SCHNELL MEISTER SOLDIER HOLLOW IN THE WINGS G1 COMMISSIONING GALILEO SADLER’S WELLS G2 TECHNICAL ANALYSIS SEA THE STARS CAPE CROSS G2 PUBLIC SECTOR MONTJEU SADLER’S WELLS G2 SUMMER ROMANCE STATUE OF LIBERTY STORM CAT G2 SERVE THE KING GALILEO SADLER’S WELLS G2 HEADMAN KING’S BEST KINGMAMBO G2 CALYX OBSERVATORY DISTANT VIEW G2 NOBLE STYLE PIVOTAL POLAR FALCON G2 FEARLESS KING MAKFI DUBAWI G2 ELIZABETH TOWER DOYEN SADLER’S WELLS FEARLESS KING’IN BABASI KINGMAN’IN G1 - G2 KAZANAN TEMSiLCiLERi 9 TJK’NIN SESİ ARALIK 2022 FEARLESS KING FEARLESS KING

EPAULETTE 13 YAŞINDA... 9 Kasım 2009 tarihinde doğan, Türkiye Jokey Kulübü aygırlarından Epaulette’in 13’üncü yaş günü, aygırlık kariyerini sürdürdüğü Karacabey Pansiyon Hara’da kutlandı... Kariyeri boyunca katıldığı 14 koşuda, G1 Golden Rose Stakes ve G1 Doomben 10.000’ın da aralarında bulunduğu 5 koşudan birincilikle ayrılan Epaulette, aygırlık kariyerine 2014 yılında başladı. Ülkemizde ilk kez bu yıl aşım yapan ve bugüne kadar dünya genelinde 19 Stakes galibi temsilcisi bulunan Epaulette’in en başarılı temsilcileri arasında; Güney Afrika’da 2018 yılında G1 Premier Champion Stakes, G1 Cape Guineas ve 2019 yılında G1 Horse Chestnut Stakes’i kazanma başarısı gösteren Soqrat ile 2020 yılı G1 Del Mar Oaks galibi Red Lark başta olmak üzere birçok Grup koşu galibi temsilcisi bulunmaktadır. HASAN ALI SAY ÇAĞATAY KENARLI 10 TJK’NIN SESİ ARALIK 2022

EPAULETTE 13 YAŞINDA 11 TJK’NIN SESİ ARALIK 2022

12 TJK’NIN SESİ ARALIK 2022 TEKNOLOJININ SUNDUĞU SON IMKANLARA SAHİBİZ Hüseyin Çavdar [Karacabey Pansiyon Hara Müdürü] “Bursa Karacabey ve Mustafakemalpaşa İlçeleri arasında, İzmir - İstanbul yoluna paralel, 5.000 dekar alana kurulmuş Türkiye Jokey Kulübü Karacabey Pansiyon Haramız, 2001 yılından bu yana atçılarımıza aşım ve pansiyonerlik hizmetleri sunmaktadır. 2022 Aşım Sezonu’nda Banknote, Epaulette, Kluger, Super Saver ve Tilsit isimli 5 adet Türkiye Jokey Kulübü aygırı ve 11 adet özel aygır olmak üzere toplam 16 aygır ile atçılarımıza hizmet vermiş bulunmaktayız. Geçtiğimiz sezon haramızda 1.028 adet kısrağa aşım hizmeti sağlanmış, 812 kısrağın gebe olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçlar bizlere sağlıklı gebelik oranımızın % 81,85 olarak gerçekleştiğini göstermektedir. Aşım sezonunun sağlıklı ve kesintisiz bir şekilde yürütülebilmesi amacıyla Türkiye Jokey Kulübü’nün tüm hara ve aşım istasyonlarında olduğu gibi Karacabey Haramızda da “Karantina Box” kapasitesinin arttırılması planlanmış olup, bu amaçla 50 boxlık yeni bir karantina tavlasının yapım çalışmaları devam etmektedir. Yine bu kapsamda diğer hara ve aşım istasyonlarımız ile birlikte haramıza da alınan test cihazları ile EHV teşhislerinin doğru ve hızlı bir şekilde yapılması planlanmaktadır. Haramız, teknolojinin sunduğu son imkanlar ile donatılmış olup at sağlığı ve çevre düzenlemeleri konusunda ihtiyaç duyduğumuz tüm ekipmanlarımız düzenli olarak yenilenmektedir. Türkiye Jokey Kulübü’nün Türk atçılığının hizmetine sunulmak üzere yurtdışından aldığı diğer başarılı aygırlar gibi son yıllarda haramıza katılan aygırlardan olan Epaulette 2022 yılında haramızda aşımlarına başladı. Bugün haramızda görev alan at sağlığı konusunda uzman veteriner hekimlerimiz, aygırlarımızın bakımlarından sorumlu aygır tavlası seyislerimiz ve tüm diğer personelimiz ile birlikte Epaulette adlı aygırımızın 13. yaş gününü kutladık. Tüm diğer aygırlarımızın olduğu gibi Epaulette’in de Türk atçılığı ve yetiştiriciliğine daha uzun yıllar hizmet etmesini temenni ediyoruz. Nice yıllara Epaulette!..”

13 TJK’NIN SESİ ARALIK 2022 EPAULETTE’I AŞIM SEZONUNA EN IYI ŞEKILDE HAZIRLADIK TÜM AYGIRLAR EVLATLARIMIZ GIBI Burak Ekmekçi [Veteriner Hekim] “Son yıllarda Türkiye Jokey Kulübü Yönetimi tarafından Türk atçılığına hizmet etmeleri için kaliteli aygır alımları yapılıyor. 2022 yılında Türkiye Jokey Kulübü tarafından yetiştiricilerimize hizmet vermesi için satın alınan Epaulette isimli aygırımız, Türkiye’deki karantina sürecini bitirip 21 Ocak’ta Karacabey Pansiyon Hara’ya giriş yapmıştı. Haramıza giriş yaptığı andan itibaren tüm aygırlarımıza uyguladığımız gibi Epaulette de aşım sezonuna hazırlanması için özel bir besleme ve bakım programlarına alındı. 2022 aşım sezonu öncesinde yaptığımız sağlık kontrolleri, iyi bir bakım ve besleme programları sonucunda tüm aygırlarımızı olduğu gibi Epaulette’in de aşım sezonuna en iyi şekilde hazırlanmasını sağladık. Aygırımızın ülke değiştirmesi sebebiyle çevre ve ortama uyum süreci konusu bizleri düşündürse de insancıl ve sakin mizaca sahip olması bu süreci yönetebilmemizi kolaylaştırdı. 2014 - 2020 yılları arasında aygırlık yapmış olması ve kalitesini ispatlamış bir aygır olmasının da etkisiyle 2022 yılında aşımlarına hızlı bir şekilde başladı. 2022 yılı aşım sezonu içinde 132 adet kısrağa aşım gerçekleştiren aygırımızın 109 adet gebesi bulunmaktadır. Türkiye Jokey Kulübü Karacabey Pansiyon Hara çalışanları olarak en büyük temennimizin Epaulette’in başarılarla dolu olan yarış kariyerini yavrularında da görebilmek ve Türk atçılığına ve yetiştiricilerimize uzun yıllar hizmet etmesi olduğunu söylemek isterim. Türkiye Jokey Kulübü’nün sağladığı imkanlar ile rutin olarak tam kan sayımları, canlı ağırlık takipleri, aşım durumları ve gebelik başına aşım sayılarını takip ederek kayıt altına alıyor hem aygırlarımızın hem de kısraklarımızın sağlıklı olmaları ve öyle kalabilmeleri için elimizden geleni yapıyoruz.” Şakir Çalışkan [Aygır Tavlası Seyisi] “Türkiye Jokey Kulübü tarafından satın alınan ve Karacabey Pansiyon Harası aygır kadrosuna katılan Epaulette hem aşım sırasında hem de istirahati esnasında gayet dost canlısı ve sakin bir yapıya sahip. Bugün onun 13. yaş gününü kutladığımız için gayet heyecanlıyız. Biz seyisler bakımlarından sorumlu olduğumuz atlar ile uzun yıllar geçirebiliyoruz ve bu nedenle o atlar ile aramızda özel bir sevgi bağı gelişiyor. Tüm aygırlar bizim evlatlarımız gibi. Çünkü onları dışarı çıkartan, dolaştıran, koruyan, ihtiyaçlarını karşılayan bizleriz. Biz onlara, onlar da Türk atçılığına ve bizlere hizmet ediyorlar. Tüm diğer aygırlarımız gibi haramızın aygır tavlasından sorumlu olan diğer 6 seyis arkadaşımla birlikte at sağlığı konusunda uzman veterinerlerimizin yönlendirmeleri ile Epaulette’in tüm bakım, beslenme, kontrol, ön muayene ve tedavi uygulamalarını en iyi şekilde gerçekleştiriyoruz. Bu yıl kazasız belasız bir aşım sezonu geçirdik. Tüm aygırlarımız gibi Epaulette’i de önümüzdeki yılın aşım sezonuna en iyi şekilde hazırlamak için çalışmalarımıza 7 / 24 devam ediyoruz. Epaulette’in de uzun yıllar Türk atçılığına hizmet etmesini temenni ediyoruz.”

BURSA’DA MEVSIMIN SON 11 Kasım 2022 Cuma günü, ülkemizin ve Marmara Bölgemizin güzide şehri Bursa adına düzenlenen A2 düzeyli Yeşil Bursa Koşusu’nda 3+ yaşlı İngiliz atları 1800 metre mesafe üzerinden kum pistte mücadele ederken, A3 düzeyli Açık Koşu’da da 2 yaşlı İngiliz tayları 1400 metre kumda birincilik mücadelesi verdiler... Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti olan Bursa, neredeyse dört mevsim yeşil kalan bir bitki örtüsüne sahiptir. Dağları, ormanları, yaylaları, gölleri, akarsuları ile tam bir doğa şehri olan Bursa, bu özelliği nedeniyle “Yeşil Bursa” adını almıştır. 14 TJK’NIN SESİ ARALIK 2022

15 TJK’NIN SESİ ARALIK 2022 AÇIK YARIŞLARI KOŞULDU HASAN ALI SAY ÇAĞATAY KENARLI BURSALI YARIŞSEVERLERIMIZI HIPODROMUMUZA HER ZAMAN BEKLIYORUZ Devrim Evcim [Bursa Osmangazi Hipodrom Müdürü] “Bugün hipodromumuzda Yaz Yarış Sezonumuzun son günü ve bu son günde aralarında A2 Yeşil Bursa ile bir A3 Koşu’ya da ev sahipliği yapacağımız 10 adet yarışımız bulunuyor. Bursa Osmangazi Hipodromumuzun 62. yarış gününde yarışlara iştirak edecek olan tüm atların ayakları düz bassın. Bugün yaz sezonumuzun son günü olması vesilesiyle çim pist yarışlarımızın da son günü olacak. Bugün sonrasında 2023 İlkbahar - Yaz Yarış Sezonu’nun başlayacağı Nisan ayına kadar çim pistimizin sezonluk genel bakımlarını yapacağız ve çim pistimizi yeni sezona en iyi şekilde hazırlayacağız. Bu arada kış sezonumuzda kum pistteki yarışlarımız da devam edecek. Hipodromumuz coğrafi olarak birçok hipodroma yakın olması sebebiyle çok talep görmektedir ve bu talep yoğunluğu sadece ilkbahar, yaz aylarında değil, kış sezonumuzda da devam etmektedir. Bu yakın konum nedeniyle hipodromumuzda ikamet eden atlar diğer hipodromlarımızdaki yarışlara gittiği gibi bu hipodromlardan Bursa Hipodromu’ndaki yarışlara katılabilmek için de gelen birçok at bulunmaktadır. Bursa 2022 Yaz Yarış Sezonu’nun 62 yarış gününde toplam 572 adet koşuyu tamamlamış olacağız. Bunların 326 adedi çim pistimizde, 246 adedi de kum pistimizde koşuldu. Geneli itibarı ile iyi bir sezon geçirdiğimizi söyleyebilirim. Bu yıl hipodromumuzda idman pistimiz başta olmak üzere tüm kum serili alanlarımızda yenileme çalışmaları yaptık. At rampamızı yeniledik. At hastanesinin ameliyathane zeminlerini hijyen koşullarına uygun olacak şekilde özel malzemeler ile kapladık. Bunların dışında atçılarımızın en iyi hizmeti alabilmeleri için irili ufaklı birçok tadilat ve yenileme çalışmalarını da yaptık, yapıyoruz. Yine özellikle engelli çocuklarımıza hizmet veren At’la Terapi Merkezimizde sene başından bugüne kadar 102 özel çocuğumuza, 960 terapötik biniş yaptırılmıştır. Ayrıca, pandemi sebebiyle Temmuz ayı itibari ile başlayabildiğimiz ve çocuklarımıza at sevgisi aşılamayı amaçladığımız At’la Gezinti hizmetimiz ile 1605 çocuğumuza serbest biniş yaptırılmıştır. Tüm halkımızın faydalanmasına açık olan At’la Terapi günlerimiz Salı, Perşembe, Cuma günleri olup At’la Gezinti günlerimiz ise Çarşamba ve Pazar günleridir. Tüm Bursalı yarışseverlerimizi ve ailelerini güzel bir gün geçirmek için hipodromumuza her zaman bekliyoruz.”

16 TJK’NIN SESİ ARALIK 2022 1800 metre kum pistte gerçekleştirilen ve Açık bir yarış olan Yeşil Bursa Koşusu sürpriz bir sonuca sahne oldu. A2 düzeyli olan yarışta son aylarda çok parlak koşular yapan Oğlum Doruk ilk şansı almaktaydı. Bu tay, 19 Mayıs Koşusu G1 ve Byerley Turk Koşusu G1 galibiyetleri ile sentetik pistte göz alıcı başarılar yakalamıştı. Kum pistte de Ege Derbisi G1 galibi olan Oğlum Doruk Bursa’daki ilk yarışına bu koşu ile çıkacaktı. 2021 yılında Yeşil Bursa Koşusu’nu Long Runner kazanmıştı. Es Robero’nun ikinci kaldığı koşuda Mavi Kılıç üçüncü, King Of The Fire dördüncülük elde etmişti. King Man Go, El Nino, Çakırdağlı geçtiğimiz yıl ilk 4 dışında kalan atlardı ve bu yıl bir kez daha bu yarışı koşacaklardı. Kum pistte seri birincilikleri olan fakat son iki yarışta istediği sonucu alamamış olan Mavi Kılıç, daha önce 3 kez koşu kazanmış olduğu Bursa pistine yeniden çıkıyordu. Yarış başladıktan sonra Mavi Kılıç beklendiği gibi hemen çok kolay bir şekilde öne geldi. Mavi Kılıç’ı takibe alan Delaware olurken King Man Go, El Nino, Kuzey Yağmuru, Siempre, Oğlum Doruk sırası ile atlar son viraja geldiler. Mavi Kılıç bu metrelerden sonra hızlandı ve arayı açmaya başladı. Delaware rakibine cevap veremeyince fark 6 - 7 boy oldu ve King Man Go bu rakibini yakalayarak ikinciliğe girdi. Son 300 metreden sonra Mavi Kılıç temposunu bozmadı ve aradaki farkı koruyarak 5.5 boy farkla Yeşil Bursa Koşusu’nu kazandı. 1.55.04 derece ile biten koşuda geriden gelen isimler arasından Oğlum Doruk ikinciliği alırken Colour Of Light baş farkla üçüncü, King Man Go ise dördüncü olarak yarışı tamamladılar. Yeşil Bursa Koşusu’nu beşinci sırada tamamlayan da El Nino oldu. 29’uncu yarışında 14’üncü galibiyetine ulaşan Mavi Kılıç, Hilmi Narmanlı tarafından yetiştirilmiştir. Yonaguska - Mavi Sema / Sun Music orijinli olan Mavi Kılıç, Salvatore, Mavi Kumsal, Blue Power gibi başarılı atlar ile anneden kardeştir. Yeşil Bursa Koşusu kazanımı Mavi Kılıç’ın yarış kariyerindeki ilk Açık Yarış galibiyeti de olmuştur. YEŞİL BURSA KOŞUSU / A2 MAVİ KILIÇ 5y da Oğlum Doruk 4y da Colour Of Light 3y de King Man Go 5y da El Nino 7y da Hilmi Narmanlı Bülent Taşçı Emrah Orhan Hüseyin Akarsu Arek Kuyumciyan Hilmi Narmanlı Bülent Taşçı Moz. Org. San. Tic. A. Ş. S. Güleşen & H. Akarsu & Y Çamlıbel Arek Kuyumciyan Rasim Tetik S. Bektaş A. Yıldız T. Temizer Z. Minasoğlu Mehmet Kaya Gökhan Kocakaya Akın Sözen Özcan Yıldırım Kadir Tokaçoğlu Yonaguska - Mavi Sema / Sun Music Bosporus - Carolina Reaper / Victory Gallop Invincible Son - Prenses Ruya / Northern Afleet Mendip - Pomerol / Honour And Glory Victory Gallop - Platonic Chat / Danehill Dancer 1 2 3 4 5 S: S: S: S: S: Y: Y: Y: Y: Y: A: A: A: A: A: J: J: J: J: J: 337.000 TL 1.55.04 Bitiriş zamanı: Normal Pist: 5.5 boy, baş, 1.5 boy, yarım boy Farklar: S: Sahibi - Y: Yetiştiricisi - A: Antrenörü - J: Jokeyi Â3 + yaşlı İngiliz atları Â1800 kum Â11 Kasım 2022 ÂOsmangazi Hipodromu YARIŞ ANLATIMLARI: ŞAİR GENÇER O

17 TJK’NIN SESİ ARALIK 2022 “FAIR PLAY” ÖRNEKLERINDEN BIRINE SAHNE OLDU YARIŞIN HER YERİNDE BANA CEVAP VERDİ Rasim Tetik [Mavi Kılıç’ın Antrenörü] “Yeşil Bursa Koşusu’ndaki rakiplerimiz bizim böyle bir sonuca imza atmamızı beklemiyor olacaklar ki start sonrasında bize telafi edilmesi zor bir avans verdiler. Atımız da bugün fazlasıyla formundaydı. Zaman zaman yaşadığı start çıkışı; geç çıkış problemini bugün yaşamadık. Uzun bir süredir Mavi Kılıç’a binen Mehmet Kaya da güzel bir performans sergiledi. Yarış öncesinde 1 numaralı rakibimiz Çakırdağlı’nın liderliği almak isteyeceğini düşünüyordum. Yarış öncesinde Mehmet Kaya’ya, “Eğer 1 numara gelip liderliği isterse ona bırak, son 800’den sonra potoya koş” dedim. Neticede, Bursa Osmangazi Hipodromu’nun en büyük ikramiyeli iki yarışından birini kazanmayı başardık. Çok mutluyum. Bu güzel koşunun yarış programında yer almasında emeği geçen herkese teşekkür ederim. Bugün Açık Yarış kazandık, doğal olarak önümüzdeki süreçteki hedeflerimiz de kum pistte gerçekleştirilecek olan Grup düzeyli yarışlar olacaktır. Hem ben hem de eşim Mavi Kılıç’a güveniyor, onun bu yarışı kazanacağını biliyorduk. Ben bugün biz atçıların sıklıkla yaptığı gibi bir “uğur” yaptım ve Yeşil Bursa Koşusu’nda kupayı alacağımıza inanmama rağmen Şeref Tribünü’nde takdim edilecek olan kupayı almak için takım elbisemi getirmedim. Bu nedenle kupayı at sahibine vekaleten bir başkasının alması gerekiyordu. Bu durum, sahalarımızın yine sporun en güzel “Fair Play” örneklerinden birine sahne olmasını sağladı; atın sahibi adına takdim edilecek olan kupayı, benim yerime yarışta ikinci olan ve o gün Şeref Tribünü’nün kıyafet kurallarına uygun kıyafeti bulunan Oğlum Doruk’un ilgilisi Yavuz Yılmaz aldı, kendisine teşekkür ediyorum. Ben de bu durumdan ayrıca mutlu oldum. Yarışta yer alan tüm rakiplerimizi de yürekten tebrik ediyorum.” Mehmet Kaya [Mavi Kılıç’ın Jokeyi] “Mavi Kılıç, önde tempo belirlemeyi tercih eden bir at olduğu için start ile birlikte liderliği aldığı ve kendi temposunu kurduğu yarışları başarı ile bitirebilen bir safkan. Özellikle kum pistte çok başarılı sonuçlar elde edebiliyor. 23 Ekim tarihinde, Veliefendi Hipodromu’nda katıldığımız KV7 Enver Kadıoğlu Koşusu sentetik pistteydi. Mavi Kılıç, sentetik pisti sevmediğini bizlere bir kez daha göstermiş oldu. Geçtiğimiz yıl da Yeşil Bursa Koşusu’na katılmıştık. O zaman startta bir talihsizlik yaşadığımız için 1.5 boy geç çıkmış, yarışı da üçüncü olarak tamamlamıştık. Bugün beklediğimden de iyi bir çıkış yaparak liderliği aldık ve önde tempomuzu kurduk. Mavi Kılıç, yarışın her noktasında bana cevap verince de sonuca ulaştık. Çok mutluyum.” MAVI KILIÇ TAM DA BEKLEDIĞIMIZ GIBI KOŞTU Hilmi Narmanlı [TJK Asli Üyesi ve Mavi Kılıç’ın Yetiştiricisi & Sahibi] “Mavi Kılıç’ı çok sık koşmayarak atımızı korumaya çalışıyoruz. Bugün sıhhi sebeplerden dolayı Bursa’ya gidemediğim için üzgünüm, yarışı televizyondan seyrettim. Mavi Kılıç tam da istediğimiz gibi koşarak bu önemli yarışı kazanmayı başardı, bu sebepten dolayı mutlu ve mesut oldum. Kupa merasiminde Yeşil Bursa Koşusu’nun kupasını takdim eden Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Sayın Süleyman Çelik’e ve bana vekaleten kupayı alan Yavuz Yılmaz’a pek çok teşekkür ederim. Ayrıca usta jokeyime, antrenörüme, seyisime ve Veteriner Hülya Hanım’a buradan teşekkürlerimi iletiyorum. Mavi Kılıç’a ilk yarışlarında binerek potoyu önde geçen Selim Kaya’ya ve atçılıkta, özellikle de idman konularında çok şeyler öğrendiğim değerli arkadaşım Mümin Çılgın’a da ayrıca teşekkür etmek istiyorum.” MAVI KILIÇ

AT YARIŞLARI BIZIM ÖZ KÜLTÜRÜMÜZDE OLAN BIR ATA SPORUMUZDUR Süleyman Çelik [Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili] “Öncelikle Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak gençlerimizin geleceğe hazırlanmaları konusundaki tüm projelere destek verdiğimizi ifade etmek isterim. Bu doğrultuda tüm spor branşlarını da destekleme ve hayata geçirme arzusu içindeyiz. Bugün at yarışı dalında taktire şayan bir yarışı izledik. Yeşil Bursa Kupası Koşusu’nda 5 numaralı Mavi Kılıç isimli safkan ve jokeyi Mehmet Kaya yarışı kazanmayı başardılar. Ben safkanın tüm ilgililerini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. At yarışları bizim öz kültürümüzde olan bir ata sporumuzdur. Bizler; Valiliğimiz, Büyükşehir Belediyemiz, İl Tarım Müdürlüğümüz, Türkiye Jokey Kulübü yetkilileri ile birlikte kimi günümüzde unutulmaya yüz tutmuş olan tüm ata sporlarımızı destekliyoruz, tüm ekip ve ekipmanlarımızla sporun ve sporcuların yanında olmaya gayret ediyoruz. İnşallah bundan sonraki süreçte de bu tür organizasyonlarımızda yer almaya devam edeceğiz.” BU DAVET IÇIN TJK YETKILILERINE TEŞEKKÜRLER Prof. Dr. Hüseyin Yıldız [Bursa Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı] “Bugün Bursa Osmangazi Hipodromu’nun en önemli yarış günlerinden olan 62’nci yarış gününde buraya davet edildik. Bu davet için Türkiye Jokey Kulübü yetkililerine teşekkürlerimi iletiyorum. Bugün gerçekleştirilecek olan A2 Yeşil Bursa Koşusu büyük bir heyecana sahne olacak. Hipodromda yarışı izlemeye gelen yarışseverler de bu heyecana heyecan katıyorlar. Biz, Bursa Uludağ Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi olarak at sağlığı konusunda Türkiye Jokey Kulübü’ne her türlü yardımı ve desteği vermek için elimizden geleni yapıyoruz. Bursa Osmangazi Hipodromu da öğrencilerimiz için bir uygulama alanı oluyor. Bu konuda da Türkiye Jokey Kulübü’ne teşekkür ediyoruz. Ayrıca, yine her yıl Bursa Osmangazi Hipodromu’nda fakültemiz adına ilki 1997 yılında gerçekleştirilen bir yarışımız; Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Koşusu bulunuyor. Bu da bizim için bir onurdur. Böylesine önemli bir hipodromda fakültemizin adına bir koşu düzenleniyor oluşu bizleri çok mutlu etmektedir.” YAVUZ YILMAZ’A KUPASINI, BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI BAŞKAN VEKILI SÜLEYMAN ÇELIK TAKDIM ETTI... MEHMET KAYA & MAVI KILIÇ YEŞIL BURSA KOŞUSU’NUN SON METRELERI, MAVI KILIÇ BIRINCILIĞE YAKLAŞIYOR... 18 TJK’NIN SESİ ARALIK 2022

19 TJK’NIN SESİ ARALIK 2022 Bursa’daki 1400 metrelik bu Açık Koşu’da 2’li taylar kum pistte mücadele ettiler. Açık Yarış tecrübesi yüksek olan General Briella koşunun favorisiydi ve kendisinden beklenildiği gibi yarışı birinci olarak tamamladı. General Briella, kum pistte başladığı yarış yaşamında ilk 4 koşusunu üst üste kazanmıştı. Birincilik serisinin son yarışı 1400 metre kumda A2 Şerife Bacı Koşusu’ydu. Daha sonra çim pistte G2 SİAYS Derneği Koşusu’nu koşan General Briella burada dördüncülük elde etmişti. Bu yarışını G2 Kraliçe II. Elizabeth takip etti. Baştan sonra iyi bir yarış koşan General Briella, Turdemirkır, Cosmic Kid ardında üçüncü kalmıştı. Çim pistteki denemeleri sonrasında General Briella kum piste dönüş yarışını A3 Prof. Selahattin Batu Koşusu’nda yaptı. 4 kez yer alıp kazandığı kum pistte 5’inci birinciliğini Prof. Selahattin Batu Koşusu’nda elde eden General Briella geçilmezliğini korumak için Bursa’daki bu yarışa da mutlak birincilik hedefiyle çıktı. Yarış başında Mirbey süratli stili ile hemen başa geçti. Kum pistte 5 kez kazanmış olan ve son yarışına 1200’de 1.14.19 ile KV8 birinciliği olan Mirbey önde tempo verdi. General Briella ise rakibinin dışındaydı ve yakından izlemedeydi. Düzlüğe doğru gidilirken Mirbey tempoyu arttırdı ve aralar da açıldı. General Briella düzlüğe çıkıldığında 4 - 5 boy öne çıkan rakibini yakalamak üzere sprintine başladı. Mirbey tempoyu verdiği koşuda arayı açmak ve hamle yapan bu rakibine cevap vermek istedi ancak General Briella güçlü geldi ve liderliği alarak birinciliğe uzandı. 1.27.55 derece ile biten koşuda 2 boy geride ikinciliği son hamlesi ile Prince Of Danger alırken Mirbey üçüncü, Rock Solid dördüncü olarak koşuyu tamamladılar. My Pretty Girl beşinci gelen tay idi. Berdan Yerlikaya’nın yetiştirdiği General Briella, kum pistte geçilmezliğini sürdürürken kazancını da 1.606.780 TL’ye çıkardı. General Quarters yavrusu olan bu kısrağın annesi Smart Angel, Fast Company isimli aygırın kızıdır. A3 GENERAL BRIELLA 2y kd Mert Ali Karabulut M. Kılınç General Quarters - Smart Angel / Fast Company 1 S: B. Yerlikaya Y: A: Mehmet Akyavuz J: Prince Of Danger 2y ke Arif Kurtel B. Ay Tapwrit - Cho Cho Cat / Tale Of The Cat 2 S: Moz. Org. San. Tic. A. Ş. Y: A: Mustafa Çiçek J: Mirbey 2y de Sungur Soydam G. Taşdelen Captain Rio - Hasmuşlu / Yonaguska 3 S: Sungur Soydam Y: A: Ahmet Çelik J: Rock Solid 2y de Engin Ateşler A. Öcal Toccet - Elmastütün / Unaccounted For 4 S: G. Emirsoy Y: A: Gökhan Kocakaya J: My Pretty Girl 2y dd Elif Kaya V. Karakuş Kafkaslı - Kısrağım / Luxor 5 S: Kaya Atçılık Y: A: Mehmet Kaya J: 225.000 TL 1.27.55 Bitiriş zamanı: Normal Pist: 2 boy, 2 boy, 3 boy, 3.5 boy Farklar: S: Sahibi - Y: Yetiştiricisi - A: Antrenörü - J: Jokeyi Â2 yaşlı İngiliz tayları Â1400 kum Â11 Kasım 2022 ÂOsmangazi Hipodromu SURPRISE STORM / ROCK SOLID / PRINCE OF DANGER / MY PRETTY GIRL / GENERAL BRIELLA / MIRBEY MEHMET AKYAVUZ & GENERAL BRIELLA

DIZGINLENEMEYEN DOSTLUK Uzun yıllar boyunca Adams Ailesi’nin biricik atı olarak huzur içinde yaşayan Mongo, özgür ruhunun çağrılarına karşı koyamayıp beklenmedik bir şekilde kayıplara karışsa da yakın dostunun en ihtiyaç duyduğu anda kayıtsız kalamazdı… SIRA DIŞI BIR GERI DÖNÜŞ HIKÂYESI... merika Birleşik Devletleri’nin 45’inci eyaleti olan Utah, 1540 yılında İspanyol kâşifler tarafından ayak basıldığı günden bu yana farklı etnik gruplara ev sahipliği yapıyor. Avrupalıların bölgeyi keşfi öncesindeki dönemde, başta eyalete ismini veren Ute Halkı olmak üzere Navajo, Paiute, Goshute ve Shoshone gibi gruplar bu bölgede yaşıyorlardı. Yerli lisanda “Dağ İnsanları” manasına gelen Ute sözcüğü etimolojik kaynağını eyaletin yüksek rakımlı yapısından alıyor. Arizona ve Nevada gibi son derece çorak iklime sahip, kendisine komşu eyaletlere kıyasla yağışın ve yeşilin eksik olmadığı Utah, Amerika Birleşik Devletleri’nin yoğun at nüfuslarından birine ev sahipliği yapıyor. 8 milyon atın yaşadığı ülkede, Utah’taki nüfusun 22 farklı sürü bünyesindeki yaban atlarıyla birlikte 100 bini aştığı tahmin ediliyor. İspanyol kâşiflerin 16. yüzyılda bölgeye getirdiği atlar, Sanayi Devrimi’ne kadar geçen A MEHMETCAN KANIK MONGO’NUN KAÇMADAN ÖNCEKI SON FOTOĞRAFI... 20 TJK’NIN SESİ ARALIK 2022

yaklaşık 400 yıllık süreçte günlük hayatın her alanında kendilerine yer buldular. Zaman içinde çiftliklerden ve yerleşim bölgelerinden kaçan bu atlar, vahşi yaşam içinde kendi habitatlarını oluşturup doğaya muhteşem bir adaptasyon gösterdiler. Buna istinaden İspanyollar kaçan atlarına kendi lisanlarında “dizginlenemeyen, vahşi” manasına gelen “mestengo” veya “mostrenco” ifadelerini yakıştırdılar. Süreç içinde “mustang” sözcüğüne çevirilen bu ifadeler ülke genelindeki tüm yaban atlarını kapsayan bir niteliğe büründü. İspanyol atlarının yüzlerce yıl önce sahiplerinin elinden kaçarak kendi benliklerini kazandıkları bu hikâyenin günümüze en yakın versiyonu 2014 yılının Mart ayında cereyan etti. Utah Fielding’te yaşayan Shane Adams, ailesi ve çok sevdiği atları Mongo ile birlikte şehrin binlerce mil uzağında kamp kurarlar. Shane gece vakti çadırında uyuduğu sırada uzaklardan sürü halinde gelen Mustang atlarının sesini işitir. Kamp kurdukları arazi vahşi atların geçiş güzergâhları arasında yer aldığından bu türden karşılaşmalar bölge halkı tarafından son derece olağan karşılanıyordu. Shane olan biteni anlamak için çadırından çıktığında sıra dışı bir görüntüye şahit olur. O güne kadar neredeyse yanlarından hiç ayrılmayan 10 yaşındaki Mongo, uzaklardan gelen çağrıya kulak verirmişçesine sürüye doğru dörtnala koşmaya başlar. Ne yapacağını bilemeyecek vaziyette olan Shane atını geri getirmek için peşinden koşsa da çabaları boşa çıkar ve Mongo vahşi sürüye dâhil olarak ardına bile bakmadan gözden kaybolur. Mongo’nun atalarının izinden giderek vahşi doğada kendi öyküsünü yazması Adams Ailesi’ni büyük üzüntüye boğmuştu. Özellikle o zamanlar 3 yaşında olan oğlunun çok sevdiği atlarının kaybına alışması hiç de kolay olmamıştı. Shane, Mongo’yu bulabilmek için 3 sene boyunca firarın yaşandığı kamp bölgesinde gözlemler yapmasının yanı sıra yerel yetkililerden yardım da istemişti. Korucularla beraber arazide kapsamlı araştırmalar yapan Shane, tanıma uyan birkaç atın peşine düşse de hayal kırıklığından başka bir şey elde edememişti. Uzun seneler boyunca yapmış olduğu arama çalışmalarından bir sonuç alamayan Shane sonunda atından ümidini kesip hayatına devam etmeye karar vermişti. Sonrasındaki süreçte bir kız çocuğu dünyaya gelen Adams Ailesi’nin evinin her köşesi Mongo’nun hatıralarıyla doluydu. Çok sevdikleri atlarını tanıma fırsatı olmayan kızlarına başlarından geçen maceraları aktaracak şarkılar bile yazmışlardı. Shane, Mongo’dan ayrı olarak geçirdiği uzun yıllar boyunca çeşitli talihsizlikler yaşadı. Önce eşinden boşanan ve ardından geçirdiği kaza neticesinde vücudunda hasar kalan Shane, 2022 yılının Eylül ayında yerel yetkililerden sürpriz bir telefon aldı. Hattın ucundaki yetkili, şimdilerde 40 yaşında olan adama Mongo’nun seneler öncesinde verilen tarifine tam olarak uyan bir at bulduklarını söyledi. Büyük bir şaşkınlık yaşayan Shane kendini toparlayarak atın görüldüğü Tooele Bölgesi’ne doğru 3 saat sürecek olan yola koyuldu. Utah’ın batı ucundaki bu topraklar sayısız Mustang atına ev sahipliği yapmasıyla biliniyor. Shane, Tooele’ye vardığında yerel yetkililer onu yakaladıkları şüpheli at ile bekliyorlardı. Başlarda zorlansa da Shane en sonunda çok sevdiği atını tanımayı başarmıştı. Karşısında duran gerçekten de yıllar önce kayıplara karışan Mongo’dan bir başkası değildi. Geçmişte heybetli ve kalın cüssesiyle hatırladığı atının bir hayli zayıfladığını ve bakımsız kaldığını gören 40 yaşındaki adam onu evine geri götürmek için vanına bindirmeye çalıştığı sırada dostunun hiçbir şey olmamışçasına davrandığını fark etti. Shane’in dönüş yolundaki ilk durağı ise eski eşinin ve çocuklarının yaşadığı ev olmuştu. Mongo’yu karşılarında gören ailenin büyük sevinci ve küçük kızlarının şaşkınlığı görülmeye değerdi. Şimdilerde 18 yaşında olan atlarına sonunda kavuştuğu için çok mutlu olduğunu söyleyen Shane Adams; “Ayrı kaldığımız onca yıla rağmen ona öğrettiğimiz her şeyi hatırlıyor olması beni şaşkınlığa uğrattı. Eve dönüş yolunda son derece sakindi. Son birkaç yılda hayatım istediğim gibi gitmedi. Dostum belki de çağrılarıma sonunda kayıtsız kalamadı. Ümit ediyorum ki Mongo’nun geri dönmesiyle birlikte yeni bir sayfa açabilirim” ifadelerini kullandı. İnsanoğlunun ilk dönemlerinden beri yanı başında duran atlar dizginlenemez karakterlerine rağmen kendilerine layığıyla kucak açanlara doğru vakit geldiğinde geri dönebilecek kadar güçlü iradelere sahipler. Özgür ruhları onları nereye süreklerse sürüklesin, dostlarının onlara gerçekten ihtiyaç duyduğu her vakitte karanlığın içerisinden bir ışık gibi belirmesini bilebiliyorlar... ADAMS AILESI, MONGO’YA TEKRAR KAVUŞTUĞU IÇIN ÇOK MUTLU... 21 TJK’NIN SESİ ARALIK 2022

Haralarda soğuk dış çevre koşullarına karşı gerekli önlemlerin alınması, her yaştaki atların kışı daha rahat geçirmelerini sağlayacaktır... SOĞUK HAVALARA KARŞI HAZIRLIKLAR avaların soğumaya başlamasıyla birlikte, yarış atlarının bakım ve beslenme programlarında da bazı değişiklikler yapılır. Özellikle haralarda soğuk dış çevre koşullarına karşı gerekli önlemlerin alınması, her yaştaki atların kışı daha rahat geçirmelerini sağlayacaktır. Kış aylarında yarış atlarının artan enerji ihtiyacını karşılamak için, her gün yedikleri yemlere eklemeler yapmak, beden ağırlıklarını kontrol ederek hipodromlarda her an yarışa hazır tutmak, haralarda ise ani ağırlık değişimlerinin önüne geçerek aşırı kilo almalarını veya zayıflamalarını engellemek, her zaman temiz ve ılık su temin etmek, ahırların altlık temizliğine ve havalandırılmasına dikkat ederek hijyenik ortamda yaşam sürdürmelerini sağlamak, bedensel fonksiyonlarını yakından izleyerek ve düzenli aralıklar ile tırnak bakımı yaparak kondüsyonlarını korumak esastır. Yaşadıkları dış çevre ortamının hava sıcaklığı düştükçe, diğer canlılar gibi yarış atları da beden ısılarını sabit tutabilmek için daha çok enerji (kalori) harcarlar. Atın iç organları 36 - 37 santigrat civarında sorunsuz bir şekilde çalıştıklarından dolayı, beden ısısının düşmesi veya uzun süre aşırı yüksek olması fonksiyon bozukluklarına ve sonuçta iç organ hasarlarına yol açabilir. Kışın, havaların soğuması ile birlikte deriyi örten kılların uzaması da soğuğa karşı alınan bir savunma önlemidir. Kuru ve uzun kıllar H VET. HEKIM REHA GÜLTEPE 22 TJK’NIN SESİ ARALIK 2022

23 TJK’NIN SESİ ARALIK 2022 arasındaki hava, bedeni bir palto gibi koruyarak soğuk havanın deriye işlemesini engeller. Başka bir deyişle ısı yalıtımı sağlar. Deri altında biriken yağ tabakası da altındaki dokuları soğuktan korur. Kısa kıllara sahip ve yağ dokusu az olan atlar, soğuk ve yağışlı havalardan daha çok etkilenirler. Bunlara benzer bireysel özelliklerin atın soğuktan korunmasında önemli rolü vardır. Örneğin tayların deri yüzeyleri beden ağırlıklarına göre daha büyük olduğu için erişkin atlardan daha hızlı ısı kaybederler. Bu nedenle haralarda süt emen ve annesinden yeni ayrılmış küçük taylar kışın daha çok üşürler. Ayrıca taylarda yemlerle alınan enerjinin bir kısmı beden ısısını korumak için kullanıldığından dolayı, soğuk havalarda büyümeleri yavaşlar. Bu durumun önüne geçmek için henüz soğuklar başlamadan önce rasyonlarına kalorisi yüksek yem maddeleri eklemek gerekecektir. Kışın bir yarış atına her gün beden ağırlığının % 1.5 – 2’si oranında iyi kalitede kuru ot verilir Kış aylarında hava sıcaklığının düşmesiyle birlikte, beden ısısını ve kondisyonunu dengede tutabilmek için her yaştaki yarış atının diğer zamanlardan daha çok kalorili yemler tüketmesi gereklidir. Soğuk havanın neden olduğu enerji kaybını karşılamak için yemlerdeki enerji oranı yüzde bir - iki kadar arttırılabilir. Kış mevsiminde artan enerji gereksinimi en kolay şekilde kuru ot gibi kaba yemlerden karşılanır. Eğer arpa ve yulaf gibi taneli yemlerden enerji sağlanmak isteniyorsa, bu işlem taneli yem miktarını günlük olarak yavaş yavaş çoğaltarak yapılmalıdır. Rasyondaki taneli yemlerin oranının aniden arttırılması sindirim rahatsızlıklarına neden olabilir. Bununla birlikte tane yemlerin sindirimi, emilimi ve kullanılması, kaba yemlerin mikrobiyal fermentasyonu kadar çok ısı sağlamaz. Günlük olarak tüketilen kuru ot miktarı çoğaltılırsa, tane yemler gibi sindirim sorunlarına yol açmaz. Daha fazla verilen kaba yemler bağırsaklarda yararlı bakterilerin çoğalmasını ve bakteriyel fermentasyonu arttırır ve atın bedeninin ısınmasını sağlar. Genel olarak kışın bir yarış atına her gün beden ağırlığının % 1.5 - 2’si oranında iyi kalitede kuru ot verilir. Soğuk havaların başlaması ile birlikte uzayan kıllar, atın kilo kaybettiğini bizden gizler. Bu yüzden eğer atın kılları traş edilmiyorsa belirli aralıklar ile tartılıp beden ağırlığının izlenmesinde yarar vardır. Kışın yarış atlarında kilo kaybı ve kondisyon düşüklüğü çok sık rastlanılan bir durumdur. Böyle bir ata yapılacak ilk iş, yediği yem miktarını arttırmaktır. Ondan sonra ayrıntılı bir şekilde genel muayeneden geçirilmelidir. Buna karşın, aşırı kilo aldığı belirlendiği zaman ise, yem miktarı azaltılarak antrenman süresi uzatılır. Harada kışı geçiren atları yaş, beden kondisyonu ve yem gereksinimleri gibi kriterler ile gruplara ayırarak bakım ve beslenmelerini düzenlemek daha kolay bir yol olacaktır. Yılın her mevsiminde olduğu gibi kışın da yarış atlarına temiz, ılık ve bol su verilmelidir. Tüketecekleri su miktarı onların tercihine bırakılmalıdır. Kış aylarında su tüketimi artar. Yedikleri yemlerin sindirim kanalından geçişini, parçalanmasını ve emilimini bağırsak içeriğindeki su molekülleri sağlar. Aynı zamanda atın içtiği su, sancılanmasını ve dokuların susuz kalmasını (dehidrasyon) önler. 450 kilogramlık bir atın fizyolojik durumu, antrenman ile yarış yoğunluğu ve yemdeki kuru madde oranına bağlı olarak günde ortalama 40 - 50 litre içme suyuna gereksinimi vardır. Yaz aylarında özellikle haralarda bolca yeşil ot yiyebilme olanağı bulan atların su gereksinimlerinin bir kısmı padoklardaki otlardan karşılanır. Bu otlar yaklaşık % 70 - 80 oranında su içerirler. Kışın ise taneli yemlerin ve kuru otların içerdiği su oranı çok düşük olduğu için bu dönemde atlar daha fazla su içerler. Eğer soğuk havalarda atın az miktarda su tükettiği dikkati çekiyorsa, ya az yem yiyordur ya da bağırsak içeriği sertleşmiş ve sancıya yatkın durumdadır. Yem ne kadar kaliteli ve dengeli olursa olsun, eğer bir yarış atı su ihtiyacını karşılayamıyorsa yemini de

RkJQdWJsaXNoZXIy ODAzNjM=