EYLÜL-2023

İSTANBUL YARIŞ FESTİVALİ GERÇEKLEŞTİ Sayfa 4 NİMET ÜYKEN BASIN ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU Sayfa 28 APRANTİ ENES BOZDAĞ DEAUVILLE'DE PİSTE ÇIKTI Sayfa 60

2 • www.tjk.org Yayın Yönetmeni MEHMET BİLBAŞAR mbilbasar@tjk.org Sorumlu Yazı İşleri Müdürü HASAN ALİ SAY hsay@tjk.org Yazar MEHMETCAN KANIK mkanik@tjk.org Sanat Yönetmeni ÖZGÜN TOPALLIOĞLU otopallioglu@tjk.org Grafik Tasarım BERKAY EFE grafik@tjk.org Fotograflar KADİR ÇİVİCİ kadirc@tjk.org Fotoğraf Düzenleme HÜSEYİN KOÇAK Reklam & Pazarlama AYLİN SEVİM aylin.sevim@tjk.org 0212 414 66 91 Dağıtım / Abone 0212 414 66 19 Yönetim Yeri TJK Kurumsal İletişim ve Pazarlama Müdürlüğü Ekrem Kurt Bulvarı, Bakırköy / İstanbul 0212 414 66 03 Yayın Türü Yerel Süreli Yayın / Aylık Baskı: Promat Basım Yayın 0212 622 63 63 Sahibi Türkiye Jokey Kulübü adına SERDAL ADALI AYLIK DERGİ EYLÜL 2023 m SAYI 287 ISSN 1308-3988 Ayın Diğer Yarışları Röportaj: Erhan Aktuğ Haberler Dünyadan Yarışlar G1 Yarışlar G2 Yarışlar G3 Yarışlar Çok Yönlü Authorized

3 Türkiye Jokey Kulübü • Serdal Adalı Türkiye Jokey Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Atçılık camiamızın saygıdeğer mensupları, 2015 yılında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı olarak görev yapan, aynı zamanda Kulübümüzün Onursal Üyesi de olan Sayın Kutbettin Arzu’yu Ağustos ayı içinde maalesef kaybetmiş bulunmaktayız. Sözlerime, kendisine Allah’tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabırlar dileyerek başlamak istiyorum. Duayen At Yarışı Yazarı ve Gazeteci, Kulübümüz Onursal Üyesi merhum Nimet Üyken’in adına düzenlediğimiz 2022 yılı Nimet Üyken Basın Ödülleri Yarışması’nın ödül töreni 6 Mayıs Çarşamba günü gerçekleştirildi. Öncelikle yarışmaya iştirak eden tüm değerli basın mensuplarına teşekkür ediyorum. Ödüle layık görülen eser sahiplerini ayrıca tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum. Hepsi birbirinden kıymetli eserleri değerlendiren Seçici Kurul’a da şükranlarımı sunuyorum. Bu vesileyle rahmetli Nimet Üyken ağabeyimizi sevgi ve saygıyla anıyorum, ruhu şad olsun. 2023 yılı İstanbul Yarış Festivali, 2 - 3 Eylül tarihlerinde Veliefendi Hipodromu’nda gerçekleşti. Birbirinden heyecanlı mücadelelere sahne olan hafta sonunda, birçok önemli yabancı misafirimiz de bizlerle birlikteydi. Organizasyona katılım gösteren ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi iletiyorum. Sözlerimi, Sırbistan Milli Takımı'nı mağlup etmeyi başararak Avrupa Şampiyonu olan A Milli Kadın Voleybol Takımımızı kutlayarak sonlandırıyor, hepinize sağlıklı ve mutlu günler dileyerek sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

4 • www.tjk.org • İSTANBUL YARIŞ FESTİVALİ •

5 Türkiye Jokey Kulübü • • İSTANBUL YARIŞ FESTİVALİ • I S T A N B U L R A C I N G F E S T I V A L İSTANBUL YARIŞ FESTİVALİ [ 2 & 3 EYLÜL 2023 ]

6 • www.tjk.org • İSTANBUL YARIŞ FESTİVALİ • İstanbul Yarış Festivali, 2 Eylül Cumartesi günü Veliefendi Hipodromu’nda FEGENTRI Amatör Kadın Biniciler Dünya Şampiyonası ile başladı. Fransız binici Margaux Collomb, Alavara ile birinci oldu.

7 Türkiye Jokey Kulübü • • İSTANBUL YARIŞ FESTİVALİ • Bu yıl İstanbul Yarış Festivali'nin ilk isimli koşusu olan FEGENTRI Amatör Kadın Biniciler Dünya Şampiyonası’nın ilk mücadelesi olarak gerçekleştirildi. 4 + yaşlı Arap atlarını, 2000 metre mesafede, sentetik pistte buluşturan yarışı ülkemizde ilk defa bir yarışta at binen Fransız binici Margaux Collomb ile start alan Alavara isimli safkan kazandı. Claudia De Portugal ile start alan Bir Matra ikinci olurken tabelayı da sırasıyla Damla Atasoy ile Gürobası, Elin Ahlin ile Hosli ve Ella Muntwyler ile start alan Gecekralı isimli safkanlar tamamladılar. FEGENTRI Amatör Kadın Biniciler Dünya Şampiyonası Dr. Franco Castelfranchi [FEGENTRI Yöneti̇m Kurulu Üyesi] “FEGENTRI olarak üye ülkelerimizde bulunan amatör binicilere yarışma tutkularını tatmin etme fırsatını vermeyi, at yarışı branşını amatör biniciler arasında tanıtmayı ve yaygınlaştırmayı amaçlıyoruz. Bu amaç doğrultusunda da Dünya Şampiyonaları düzenliyoruz. Yönetim Kurulu Üyeleri’nden birisi olarak önümüzdeki süreçte FEGENTRI organizasyonlarında 70 kilograma kadar kapsayıcı bir sıkletin daha açılmasını ve belki de 35 - 45 yaş aralığı gibi ayrı bir yaş kategorisinin daha olmasını yürekten destekliyorum. Ayrıca İtalya’da daha genç binicilerin ilgisini uyandıracak ve pony atlar ile yarışılacak bir kategori için de çalışmalarımızı tüm hızıyla sürdürüyoruz. Türkiye’ye 2008, 2009 ve 2010 yıllarında ardı ardına Uluslararası Topkapı Koşusu’nu kazanan Pressing isimli safkan ile gelmiştim. O yıllarda İtalya Safkan İngiliz Atı Yetiştiricileri Derneği’nin Genel Müdürü olarak görev yapıyordum. Türkiye Jokey Kulübü’nün gerçekleştirdiği bu son derece kaliteli organizasyonun çok daha fazla yankı uyandırması gerektiğini düşünüyorum. Fakat gözlemlediğim kadarıyla dünyayı etkisi altına alan enflasyon dalgası Türkiye’yi de çok etkilemiş. Bu durum kaçınılmaz olarak at yarışlarını da etkiliyor. Benim tavsiyem Türkiye Jokey Kulübü’nün daha çok uluslararası yarış düzenleyerek dünya atçılığına daha da açık hale gelmesidir.” Jeong Su Won / Joo Hyun Han / Joonsung Jang / Dr. Franco Castelfranchi / Kye Hwa Park Margaux Collomb'a plaketini ve çiçeğini FEGENTRI Genel Sekreteri Charlotte Rinckenbach takdim ederken, Amatör Biniciler Derneği Başkanı Selman Taşbek ve Genel Sekreteri Duygu Fatura tüm binicilere çiçek takdiminde bulundular.

8 • www.tjk.org • İSTANBUL YARIŞ FESTİVALİ • Sıradaki yarış 1400 metre mesafede, çim pistte, 2’li dişi İngiliz tayları arasında gerçekleşen Morocco Sorec Koşusu’ydu. KV7 düzeye yükseltilen ve mesafesi 1400’e çıkartılan yarışta seyir zevki yüksek bir finiş yaşandı. Etkili düzlük sprinti ile son 300’den sonra yarışa ağırlığını koyan Giz isimli tay liderliği aldı ama Tigress isimli rakibinin güçlü ataklarına bitiş çizgisine kadar direnmek durumundaydı. Ülkemizde ilk nesil tayları koşan Run Away And Hide yavrusu Giz, Özcan Yıldırım’la kazandı. Tabelayı sırasıyla Flying Spice, Perhane Sultans ve Alkız oluşturdular. Morocco SOREC Koşusu Omar Skalli [SOREC CEO’su] “Her yıl davet edildiğimiz bu festivalde olmak bizler için büyük bir mutluluk. SOREC ile TJK’nın ortak çalışmaları 2011 yılına kadar uzanıyor. Türkiye Jokey Kulübü’nün düzenlediği organizasyonların ve yarışlarda mücadele eden atların kalitesi bizler için bir rol model oldu. Biz de bu kaliteye ulaşabilmek için çok sıkı çalıştık. Bugün bu ortak çalışmalar ve kendi atçılığımızdaki gelişmeler nedeniyle çok gururluyuz. Bu iş birliğinin zamanla bir arkadaşlığa dönüştüğünü de söyleyebilirim. Karşılıklı çalışmalarımızı arttırmak için gayret etmeye devam edeceğiz. Gelecekte bu iş birliğimizin daha da artacağına inanıyorum. Veliefendi’de gerçekleştirilen yarışlar her zaman ilgi çekici oluyor. Tıpkı Fas’taki gibi Türkiye’de de yarışseverlerin o müthiş heyecanını, at yarışı tutkusunu hissediyoruz. Bu tutku hem Türkiye’nin hem de Fas’ın ortak tarihi değeri olan atlara duyulan sevgiden kaynaklanıyor olabilir. Her iki ülkenin tarihinde de atların hiç eksik olmadığını unutmamamız gerekir.” Giz / Flying Spice / Tigress Servet Doğan'a kupasını SOREC CEO’su Omar Skalli, plaketini SOREC Yarışçılık Müdürü Hişam Debbah, Özcan Yıldırım’a ise plaketini SOREC Müşterek Bahisler Müdürü Driss Belghazi takdim ettiler.

9 Türkiye Jokey Kulübü • • İSTANBUL YARIŞ FESTİVALİ • 2013 yılından bu yana 1500 metre sentetik pistte gerçekleştirilen bu yarışta bitiriş derecesi 1.30’un altına düşmemişti. 1.30.51’lik en iyi dereceyi yapan Victory Bawl olurken son galip Bonny Bomb da bu tayın kardeşiydi. Uzun zamandır bu koşuda yurtdışında aşım yapan bir aygırın tayı kazanamamıştı. Prenses Sylvester'ın hızlandırdığı KRA Koşusu'nu düzlükte etkili gelen Nansio Vedat Abiş’le yarışı kazandı. Brezilya menşeli Bal A Bali’nin kızı olan bu dişi tay 1.29.10’la rekor zamanı elde etti. Tabelayı Prenses Sylvester, My Pretty Girl, Magic Flute ve Horror oluşturdular. Korea Racing Authority Koşusu Kye Hwa Park [KRA Kurumsal Yönetim Direktörü] “KRA, tıpkı Türkiye’de olduğu gibi ama Güney Kore’de, Tarım Bakanlığı kontrolünde ve denetiminde at yarışlarının gerçekleştirilmesi konusunda yetkili olan bir kuruluştur. At yarışlarının yanında binicilik branşını da içerir. Vizyonumuz ise önümüzdeki yıllarda tüm atçılık endüstrisinde lider kuruluş olabilmek ve öyle kalabilmektir. At yarışı kültürünü tanıtmak kadar biniciliği de yaygınlaştırma konusunda çalışmalar yürütüyoruz. Atçılık, Türkiye’de olduğu gibi bizim kültürümüzde de çok önemli bir yer tutuyor. Güney Kore’de gerçekleştirilen ilk at yarışları günümüzden 100 yıl öncesine kadar uzanıyor. Veliefendi Hipodromu’nda her şeyin çok doğal olduğunu söyleyebilirim; yarışseverler aileleri, arkadaşları ile eğleniyor, lezzetli yiyecek ve içecekleri ile yarışların tadını çıkartıyorlar. Sizin aracılığınızla Kore Savaşı’nda bizleri destekleyen Türk Milleti’ne bir kez daha minnetlerimizi sunmak istiyor, karşılıklı koşuların ve kardeşliğimizin ilelebet sürmesini diliyorum.” My Pretty Girl / Nansio / Prenses Sylvester / Steel Queen / Horror / Magic Flute / Continuous İbrahim Öztürk'e kupasını, Ömer Altın ve Vedat Abiş’e plaketlerini KRA Kurumsal Yönetim Direktörü Kye Hwa Park takdim etti.

10 • www.tjk.org • İSTANBUL YARIŞ FESTİVALİ • İstanbul Koşusu önemli bir rövanşa sahne olacaktı. Dişi Tay Deneme’yi General Briella kazanırken Chaika beşinciydi. Kısrak Koşusu’nuda General Briella dördüncü olurken Chaika altıncı kalmıştı. Gazi Koşusu’nda karşılaşan bu iki kısraktan Chaika üçüncü olurken Moonlight Fairy dördüncü olmuş General Briella ise onüçüncü olmuştu. G1 Karadeniz Koşusu’nda ise Chaika bu kez kazanırken General Briella dördüncülük yapmıştı. İstanbul Koşusu’nda Chaika ve General Briella düzlükte bu kez daha yakın bir mücadele içine girdiler. Beyond Expectation’ın tempo verdiği yarışta ikincilikte koşan Chaika düzlüğe çıktıktan sonra liderliği alırken General Briella ise bitişe kadar rakibini yakalamaya çalıştı. 1600 metrede 1.36.61 derece yapan Vedat Abiş’in bindiği Chaika kazandı. CHAİKA - 1.36.61 S: Fedai Kahraman Y: Fedai Kahraman A: Kadir Baltacı J: Vedat Abiş 1 2General Briella S: Mert Ali Karabulut Y: Berdan Yerlikaya A: Erdal Akyavuz J: Mehmet Akyavuz 4Ladys Secret S: Erhun Eti Y: Celal Bağdatoğlu A: İlker Köroğlu J: Ayhan Kurşun 3Anabella S: Murat Erşahin Y: Murat Erşahin A: Hakan Acar J: Halis Karataş 5Splendid S: Volkan Ekinci Y: Volkan Ekinci A: Aydın Küçükaksoy J: Özcan Yıldırım  2 Eylül 2023  Veliefendi Hipodromu  1600 çim  3 + yaşlı İngiliz kısrakları  1.400.000 TL Kadir Baltacı'ya kupasını İstanbul Vali Yardımcısı Şevket Atlı, plaketini Denetim Kurulu Başkanımız Armağan Turhan takdim ederken, Vedat Abiş ise plaketini Yönetim Kurulu Üyemiz Yüksel Göktürk’ten aldı. Anabella / Chaika / Ladys Secret / General Briella Vedat Abiş

11 Türkiye Jokey Kulübü • • İSTANBUL YARIŞ FESTİVALİ • VINCITORE - 2.03.73 S: Necati Demirkol Y: Necati Demirkol A: Zülfikar Güneli J: Gökhan Kocakaya 1 2Cheeky Son S: Dursun Konukcu Y: Emir Yılmaz A: Güngör Sütcü J: Halis Karataş 4Jefe De Jefes S: Zafer Gezici Y: Özşahinler Ltd. Şti. A: Seyit Gökçe J: Mustafa Çiçek 3Oğlum Doruk S: Bülent Taşçı Y: Bülent Taşçı A: Sabri Bektaş J: Vedat Abiş 5Altınsima S: Resul Ünlü Y: Resul Ünlü A: Seit Kan J: Mehmet Akyavuz  2 Eylül 2023  Veliefendi Hipodromu  2000 sentetik  3 + yaşlı İngiliz atları  855.000 TL Jean Pierre Deroubaix [France Galop Üyesi] “Tekrar Türkiye’de olduğum için çok mutluyum. Türkiye’nin benim ikinci evim olduğunu belirtmek isterim. Pandeminin etkisi altına aldığı 2020 ve 2021’den sonra atçılıkta güçlü bir toparlanma gördük ve geride bıraktığımız zaman özellikle Avrupa atçılığı adına verimli geçti. At satışlarında fiyatların toparlandığını ve ilginin yeniden arttığını gözlemledik. Bu toparlanmayı da ‘karanlık bir tünelden önceki son çıkış’ olarak adlandırabiliriz. İtalya, İspanya gibi ülkelerde bu toparlanma biraz gecikse de İngiltere, İrlanda ve Fransa atçılık endüstrisinde başı çekiyorlar. Türkiye’deki ana problemin at yarışlarından alınan yüksek vergiler olduğunu düşünüyorum. Bu durum da at sahipleri ve yetiştiriciler için atçılığın cazibesini ortadan kaldırıyor, atçılığın çalışma mekaniğini bozuyor. Türkiye Jokey Kulübü oluşturduğu sistem ile birçok ülkeye ve o ülkelerin jokey kulüplerine örnek olduğu için Türkiye’de atçılığın desteklenmesini çok önemli buluyorum.” Asli Üyemiz Necati Demirkol'a kupasını, Zülfikar Güneli ile Gökhan Kocakaya’ya plaketlerini France Galop Üyesi Jean Pierre Deroubaix takdim etti. 2000 metre sentetikte koşulan France Galop FRBC Anadolu Koşusu’nda geçtiğimiz yıla çok yakın bir netice geldi. Geçtiğimiz yıl 2.03.62 derece ile kazanan Vincitore bu kez de 2.03.73’lük dereceyle kazandı. Önde tempo yarışı yapmayı seven Vincitore geçtiğimiz yıl seri atların fazlalığı ile en geride beklemiş ve düzlükte en dış kulvardan hücum ederek kazanmıştı. Bu yıl ise önde kaçan Cheeky Son olunca Vincitore onu kovalayarak yarışı önlerde kabul etti. Son viraj üzerinde Cheeky Son koşuyu hızlandırdı. Düzlüğe gelindiğinde liderliğini koruyan Cheeky Son’ı son ana kadar kovalayan Gökhan Kocakaya ile Vincitore ayna önünde rakibini yakalayabildi ve geçti, fark yalnızca 1 saliselik bir burun ucu idi. Gold Power / Vincitore / Altınsima / Oğlum Doruk Gökhan Kocakaya

12 • www.tjk.org • İSTANBUL YARIŞ FESTİVALİ • IFAHR Koşusu’nu geçtiğimiz yıl Kamus’un önünde 2.25.06 derece ile kazanan Soydere, bu yıl 2.23.56 gibi daha iyi bir derece ile kazandı. Oldukça etkili bir atak ile hücum eden Soydere birinciliğe koşarken iç tarafta Mübariz biraz rakip olmaya çalışsa da Gökhan Kocakaya ile Soydere 5.5 boy farkla kazanandı. Bu ikilinin ardında Süpermen IFAHR Koşusu’nun üçüncüsü, Yiğitkardeş dördüncüsü, Dündarzade de beşincisi oldular. IFAHR Koşusu Hicham Debbagh [IFAHR Yönetim Kurulu Üyesi] “Bundan birkaç yıl önce ilk defa Veliefendi Hipod- romu’na geldiğimde Türkiye Jokey Kulübü’nün yarış organizasyonuna ve özellikle de buradaki Arap atçılığı operasyonuna çok şaşırmıştım. Burada çok fazla at sahibi var ve çok fazla yarış gerçekleştiriliyor ki bunun atçılık için gayet olumlu olduğunu düşünüyorum. Ayrıca safkan Arap atı yarışçılığındaki en önemli yarışların bazıları da Türkiye’de gerçekleştiriliyor. IFAHR olarak İstanbul’da daha çok uluslararası Arap atı yarışlarının düzenlenmesi konusunda çalışıyoruz. Çünkü Türkiye’nin coğrafi konumu bu yarışlar için çok uygun. Burada gerçekleştirilen bu üst düzey kaliteli organizasyonun dünya atçılığında daha çok tanınması gerektiğini düşünüyorum. Gelecekte Katar’dan, BAE’den ve Fas’tan at sahiplerinin Türkiye’de yatırım yapabileceklerini düşünüyorum.” Soydere İbrahim Bekiroğulları'na kupasını IFAHR Yönetim Kurulu Üyesi Hicham Debbagh, plaketini ve ayrıca Gökhan Kocakaya’ya plaketini IFAHR Üyesi Jean Pierre Deroubaix takdim ettiler.

13 Türkiye Jokey Kulübü • • İSTANBUL YARIŞ FESTİVALİ • İkinci gün koşularında ilk yarış OSAF / Güney Amerika Safkan İngiliz Atı Organizasyonu adına koşuldu. Son düzlüğe rakiplerinin gerisinde çıkan Mesmerized isimli dişi tay Güney Amerika Safkan İngiliz Atı Organizasyonu adına gerçekleşen bu yarışı jokeyi Gökhan Kocakaya ile 1.24.25 dereceye imza atarak kazandı. Alakont ikinci, Aegean Blue üçüncü, Lora Hanım dördüncü, Surprise Storm da beşinci geldiler. OSAF Koşusu Madam Oracle / Alakont / Aegean Blue / Mesmerized / Surprise Storm İstanbul Yarış Festivali, 3 Eylül Pazar günü OSAF / Güney Amerika Safkan İngiliz Atı Organizasyonu Koşusu ile devam etti.

14 • www.tjk.org • İSTANBUL YARIŞ FESTİVALİ • 2023 yılının en fazla konuşulan 2’li taylarından birisi Blue Sunset isimli tay olmaktadır. Bu tay girdiği tüm yarışları kazanmış olmasıyla dikkat çekmiş bulunmaktadır. İlk nesil tayları koşan Air Vice Marshal (War Front) isimli aygırın yavrusu olan Blue Sunset son yarışında Ankara’da G1 Karayel Koşusu galibi olmuştu. İkili tayların Trakya Koşusu’nda Baahubali önde kaçan ve yarışın hızını ayarlayan tay olurken onu Wolf Toccet kovaladı. Düzlüğe çıkan Baahubali arayı açarak birinciliğe uzanmak istedi ama Blue Sunset bir kez daha etkili bir düzlük sprinti ile Ayhan Kurşun idaresinde kazanmayı başararak 6’da 6 yaptı ve de peş peşe dördüncü Açık Yarışı’nı kazanmış oldu. BLUE SUNSET - 1.11.86 S: Deniz Kurtel Y: Moz. Org. San. Tic. A. Ş. A: Hakan Yüzbaşı J: Ayhan Kurşun 1 2Baahubali S: İhsan Erten Y: Emine Erten A: Bünyamin Polat J: Müslüm Çelik 4Ride The Lightning S: Selim Kaya Y: Kaya Atçılık A: Velat Karakuş J: Mehmet Kaya 3Myboytomo S: Semih Katı Y: Şemsi Ağırtaş A: Servet Doğan J: Özcan Yıldırım 5Velox S: Oğuz Yılmaz Y: Dilek Emirsoy A: Faruk Serintürk J: Vedat Abiş  3 Eylül 2023  Veliefendi Hipodromu  1200 çim  2 yaşlı İngiliz tayları  562.000 TL Baahubali / Blue Sunset / Myboytomo Ayhan Kurşun Arif Kurtel'e kupasını Tarım ve Orman Bakanlığı YKK Üyesi ve Asli Üyemiz Cengizhan Gödek, Mehmet Demir ve Ayhan Kurşun’a plaketlerini Asli Üyelerimiz Hayrullah Doğan ile Hayrettin Karamazı takdim ettiler.

15 Türkiye Jokey Kulübü • • İSTANBUL YARIŞ FESTİVALİ • Duygu Fatura [TJK Asli Üyesi ve Amatör Biniciler Derneği Genel Sekreteri] “Bu sene Türkiye’de 13’üncüsünü gerçekleştirdiğimiz bir FEGENTRI Dünya Şampiyonası’nı daha geride bıraktık. İlk gün amatör kadın binicilerin Arap atlarıyla, 2000 metre mesafe üzerinden, sentetik pistte gerçekleştirdikleri zorlayıcı yarış görülmeye değerdi. Çünkü binicilerimizin sadece adları amatör, kendileri gayet profesyonelce koştular. İkinci günde de seyir zevki yüksek bir çim yarışı izledik. Her ne kadar yarışlardaki atlar kura ile belirleniyor olsa da iki yarışı da kazanmayı başaran Fransız jokey Margaux Collomb yıl içinde gösterdiği üstün performans ile başarısının şansa bağlı olmadığını gösterdi ve bu yılın dünya şampiyonu olmaya daha çok yaklaştı. Tüm kadın biniciler çok mutlu olduklarını ve gördükleri ilgi nedeniyle Türkiye’de kendilerini birer yıldız gibi hissettiklerini söylüyorlar.” Günün üçüncü yarışı Eszter Jeles’in anısına koşulan FEGENTRI Amatör Kadın Biniciler Dünya Şampiyonası idi. İlk günkü Fegentri Amatör Kadın Biniciler Dünya Şampiyonası’nı kazanan Fransız binici Margaux Collomb, bu kez de Little Frankel isimli tayı ile bu anlamlı yarışı kazanmayı başararak büyük bir mutluluk elde etti. Ella Muntwyler ile piste çıkan Kral Çıplak ikinci oldu. Üçüncülük Marie Gast’ın bindiği Ribery’den gelirken tabelayı tamamlayanlar Claudia Portugal ile Çakırın Kızı ve Elin Ahlin ile yarışa katılan Black Bird oldular. Eszter Jeles [FEGENTRI Amatör Kadın Biniciler Dünya Şampiyonası] Black Bird / Kral Çıplak / Little Frankel / Ribery Margaux Collomb'a çiçeğini ve plaketni Eszter Jeles'in annesi Andrea Jelesne takdim etti. Ella Muntwyler'e plaketini Eszter Jeles’in kardeşi Anna Jeles takdim etti.

• İSTANBUL YARIŞ FESTİVALİ • 16 • www.tjk.org SÜLÜNBİKE - 1.46.47 S: Mehmet Çelik Y: Feme Hayvancılık A: Erkut Koca J: Vedat Abiş 1 2Topaz Girl S: Şahin Yıldırım Y: Tuğban İzzet Aksoy A: Alper Tepebaşı J: Halis Karataş 4Berkenin Kızı S: Fatih Kuru Y: Fatih Kuru A: İbrahim Bekiroğulları J: Ayhan Kurşun 3Büyükdünya S: Güven Şahlı Y: Feme Hayvancılık A: Kenan Kayalık J: Akın Sözen 5Şah Dragon S: Tarık Dikencik Y: Tarık Dikencik A: Melek Özgül J: Mertcan Çelik  3 Eylül 2023  Veliefendi Hipodromu  1600 çim  3 + yaşlı Arap atları  405.000 TL Asli Üyemiz Talip Öztürk'e kupasını Kulübümüz Disiplin Kurulu Genel Sekreteri Ateş Saltukoğlu, Erkut Koca ve Vedat Abiş’e plaketlerini Yönetim Kurulu Üyemiz Hakan Yücetürk ile Asli Üyemiz Dr. Sencer Girgin takdim ettiler. Arap atlarının yer aldığı Malazgirt Koşusu’nda bu yıl 8 safkan yer aldı. 2007 yılında Al Dahma (Amer) isimli atın 1.43.79 derece yaptığı bu koşudan sonra bu yarışdaki en iyi dereceye yaklaşanlar General (Amer) 1.44.62, Ghazwa (Zawan) 1.44.54 olmuştu. Daha önce Al Anood, Dahess, Robbie gibi atların da 1.44 üstünde derece yaptığı Malazgirt Koşusu’nda G3 düzeye indikten sonra 1.44 üstünde koşan Yeltay isimli safkan olmuştu. 2020’de 1.44.63, 2022’de 1.44.65 ile kazanan Yeltay’dan sonra bu yılki yarışta da sıkı mücadele vardı ama derece 1.46.47’de kaldı. İlk 4 sırayı babadan kardeş tayların aldığı Malazgirt Koşusu’nda Sülünbike Vedat Abiş’le kazanan olurken 1.5 boy gerisinde Topaz Girl ikinci oldu. Sülünbike / Topaz Girl Vedat Abiş

• İSTANBUL YARIŞ FESTİVALİ • 17 Türkiye Jokey Kulübü • Macau Koşusu’nda kazanan Point Of Finally oldu. 2013 - 2017 arası dönemde Savurlu 1.10.57, Runner Cat 1.10.87, Storm Sea Swell 1.10.68 derece ile Macau Koşusu galibi olmuşlardı. Geçtiğimiz yıl Judgment isimli tay 1.11.45 derece ile kazanmıştı. Bu yıl Point Of Finally favori olarak gösteriliyordu. Bakla Kırı isimli tayın tempoyu belirlediği koşuda Point Of Finally son 200 metrede sahneye çıktı ve 1.11.12 derece yaparak Görkem Özçelik ile kazandı. Macau Koşusu Horse Racing Ireland adına koşulan yarış 3 yaşlı İngiliz tayları arasında gerçekleşti. Üst üste üç yarış kazanan İshakhan bu kez isimli bir koşuda birincilik aramaktaydı. Son yarışında 1600 metrede KV8 galibi olan Mountain favoriydi. Mountain ile girdiği zorlu mücadeleden jokeyi Müslüm Çelik ile burun farkıyla galip çıkan ve ilk Listed düzeyli birinciliğini elde eden İshakhan oldu. Üçüncü Edgar, dördüncü Turdemirkır, beşinci ise Tale Of The West idi. Horse Racing Ireland Koşusu İshakhan / Edgar / Mountain Bakla Kırı / Point Of Finally

• İSTANBUL YARIŞ FESTİVALİ • 18 • www.tjk.org Topkapı Koşusu Grasyas

• İSTANBUL YARIŞ FESTİVALİ • 19 Türkiye Jokey Kulübü • Grasyas’ı yarışlara hazırlayan ekibinin ellerine sağlık. ,, ,, Mehmet Akyavuz

Festivalin merak edilen yarışların başında Topkapı Koşusu gelmektedir. Emil Kurjak grubun yeni ismiyken, diğer arıkanlar geçtiğimiz yılın rövanşına çıkmaktaydılar. Grasyas'ın liderliğinde başlayan yarışta Time To Shine ve Emil Kurjak takipçileriydi. Grasyas liderliğini düzlük başına dek korudu. Time To Shine da Grasyas’ın peşine düştü ve son 400'de arayı azalttı. Bu arada gözler Emil Kurjak’ın üzerindeydi. Fakat, Emil Kurjak beklenen ataklarını gerçekleştiremedi. Grasyas rakibi Time To Shine'a cevap verdi ve son 100'ü önde geçti. Bu metrelerde Aegean Finale ve Tractor de yüklendiler ama Grasyas kariyerinin en büyük başarısını gösterdi ve sürpriz yaparak Topkapı Koşusu’nu kazandı. GRASYAS - 1.35.60 S: Halil Şimşek Y: Serhat Ürküt A: Seit Kan J: Mehmet Akyavuz 1 2Aegean Finale S: Musa Özdemir Y: Arif Kurtel A: Orkun Özelcanat J: Halis Karataş 4Time To Shine S: Merve Kitapçı Y: L. Kitapçı & H. Saner A: Şevval Demir J: Vedat Abiş 3Tractor S: Mehmet Emin Ekenler Y: Ercan Ekenler A: Savaş Gürkan J: Özcan Yıldırım 5Bright Hope S & Y: Özlem Ece Karamazı Turan A: Yaşar Demir J: Ayhan Kurşun  3 Eylül 2023  Veliefendi Hipodromu  1600 çim  3 + yaşlı İngiliz atları  2.680.000 TL Müslüm Şimşek'e kupasını Yönetim Kurulu Başkanımız Serdal Adalı, Seit Kan’a plaketini Yönetim Kurulu Üyemiz Şükrü Erdem, Mehmet Akyavuz’a plaketini Genel Saymanımız Adil Mert Kaya takdim ettiler. Grasyas 20 • www.tjk.org • İSTANBUL YARIŞ FESTİVALİ •

21 Türkiye Jokey Kulübü • • ---------- • Güç. Dayanıklılık. Mücadele. Şimdi heyecan en üst seviyede! İstanbul Yarış Festivali resmi taşıma sponsoru Volkswagen Tamaş Volkswagen Yetkili Satıcısı Tamaş Osmaniye Mah. Aksu Osmaniye Yolu Sk. Tamaş Plaza No: 27A Bakırköy/İstanbul Tel: (212) 414 00 00

• İSTANBUL YARIŞ FESTİVALİ • Boğaziçi Koşusu Go Hero 22 • www.tjk.org

23 Türkiye Jokey Kulübü • • İSTANBUL YARIŞ FESTİVALİ • En büyük rakibimiz Burgas gününde olmayınca kolay bir birincilik kaçınılmaz oldu. ,, ,, Halis Karataş

• İSTANBUL YARIŞ FESTİVALİ • 24 • www.tjk.org Boğaziçi Koşusu’nda favori Burgas’ın rekabet içinde olduğu Go Hero ekürisi Moonlight Fairy ile beraber yer aldı. Bu yıl tempoyu veren Age Of Fire idi. Burgas ve Moonlight Fairy ikilisi müştereken takipteydiler. 4 boy geride Go Hero yer alırken Mister Görkem de grubun gerisindeydi. Age Of Fire’ın liderliği son virajın bitimine kadar sürdü. Moonlight Fairy ve Burgas ikilisi ikincilikte yarışın başından beri çekişiyordu ki düzlüğe çıkılırken dışa çıkan Moonlight Fairy hücum etmek istedi. Burgas bu hamleden etkilenecek mi diye bakarken sonraki bölümde Burgas’ın koşuyu geriye düşerek tamamlaması yarışseverleri oldukça üzdü. Age Of Fire son 400’de liderdi ama son 300’de yeni lider Go Hero’ydu. Canlı ataklar ile gelen Go Hero rakibini yakalamakla kalmayıp arayı açarak Halis Karataş ile kazandı. GO HERO - 2.29.04 S: Ahmet Güzelocak Y: Ahmet Güzelocak A: Batuhan Turgul J: Halis Karataş 1 2Age Of Fire S: Deniz Kurtel Y: Moz. Org. San. Tic. A. Ş. A: Hakan Yüzbaşı J: Ayhan Kurşun 4Moonlight Fairy S: Ahmet Güzelocak Y: Ahmet Aydemir A: Batuhan Turgul J: Özcan Yıldırım 3Mister Görkem S: Hatice Yıldız Y: Hatice Yıldız A: Mehmet Öcal J: Gökhan Kocakaya 5Burgas S: Sanem Kahraman Y: Fedai Kahraman A: Kadir Baltacı J: Vedat Abiş  3 Eylül 2023  Veliefendi Hipodromu  2400 çim  3 + yaşlı İngiliz atları  2.680.000 TL Ahmet Güzelocak'a kupasını Yönetim Kurulu Başkanımız Serdal Adalı takdim etti. Batuhan Turgul ve Halis Karataş’a plaketlerini Yönetim Kurulu Üyemiz Can Güven ve Genel Sekreterimiz Ahmet Özbelge takdim ettiler. Go Hero

• İSTANBUL YARIŞ FESTİVALİ • 25 Türkiye Jokey Kulübü • Tamaş Güç. Dayanıklılık. Mücadele. Şimdi heyecan en üst seviyede! İstanbul Yarış Festivali Resmi Taşıma Sponsoru Volkswagen Tamaş Volkswagen Yetkili Satıcısı Osmaniye Mah. Aksu Osmaniye Yolu Sok. Tamaş Plaza No: 27A Bakırköy-İstanbul Tel: 0212 414 00 00

• İSTANBUL YARIŞ FESTİVALİ • 26 • www.tjk.org İstanbul Yarış Festivali’nin ilk gününde start ile birlikte liderliği alan Alavara isimli safkan yarışı Fransız kadın jokey Marqaux Collomb idaresinde beyaz bayrak ayna yaparak kazandı. Festivalin ikinci gününde gerçekleştirilen Eszter Jeles Koşusu’nu Little Frankel isimli safkanla kazanmayı başaran da Marqaux Collomb’dan bir başkası değildi. ATLARLA TANIŞTIĞIMDA ÜÇ YAŞINDAYDIM Kendisine yönelttiğimiz soruları içtenlikle yanıtlayan Collomb, “Fransa’nın Lion kentinde dünyaya geldim ve 33 yaşındayım. Annem beni ilk defa bir pony atın sırtına bindirdiğinde henüz sadece 3 yaşındaydım. Daha sonra kelimenin tam anlamıyla atlara aşık oldum ve o zamandan bu yana binicilik yapıyorum. 2011 yılında lisansımı aldıktan sonra düz koşulara da katılmaya başladım. Asıl mesleğim sigortacılık ama hayatımın merkezinde atlar yer alıyor. Eğer tüm günümü atlar ile geçirebileceğim bir mesleğim olsaydı hiç düşünmeden o mesleği tercih ederdim.” KURA KONUSUNDA ÇOK ŞANSLIYDIM “Her iki günkü yarışlar da bir rüya gibi geçti. Alavara’nın ilgilileri padokta “yarışı önde kabullenme” demelerine rağmen atım çok iyi bir start aldı. Düzlüğe çıkarken atımın çok daha fazla sermayesi olduğunu ve rakiplerimin bana yetişemeyeceklerini fark edince kazanmak için fazladan bir çaba harcamama gerek kalmadı. İkinci gün gerçekleştirilen ve Little Frankel isimli tay ile kazandığımız yarış için de farklı bir şey yaptığımı söyleyemem. Atlarımız kura ile belirleniyor ve ben yarışlara çok formda iki at ile katıldım. Bu konuda şanslı olduğumu söylemem gerekiyor.” Fransız kadın jokey Marqaux Collomb / Little Frankel

27 • İSTANBUL YARIŞ FESTİVALİ • Türkiye Jokey Kulübü • Laszlo Jeles [Eszter Jeles’in Babası] “Üzerinden kaç yıl geçerse geçsin bu tür özel günler her zaman çok zor geçiyor. Çünkü tekrar tekrar aynı üzücü olayı yaşıyoruz. Macaristan’da da her Temmuz ayında kızımızın adına bir yarış düzenleniyor. Jeles Ailesi olarak bu her iki yarışa da katılarak kaybettiğimiz kızımızı anıyoruz çünkü her ne kadar zor olsa da bu etkinlikler bizim ailemiz için çok özel ve bu nedenle çok minnettarız. Bu yıl İstanbul Yarış Festivali’nden iki gün önce İstanbul’a geldik. İstanbul’u çok seviyoruz. Festivalin ilk gününde ertesi gün kızımızı anacağımız yarış için duygusal olarak hazırlanıyoruz. Bu anma etkinliğinin gerçekleştirilmesinde emeği geçen başta Türkiye Jokey Kulübü Asli Üyesi Selman Taşbek’e ve oğlu Ali’ye olmak üzere emeği geçen herkese ve kızımızın kaybı nedeniyle bizimle aynı duyguları paylaşan tüm yarışseverlere bir kez daha teşekkürlerimizi ve minnetlerimizi sunuyoruz.” JELES AİLESİ’NİN ACISINI PAYLAŞIYORUM “İkinci gün gerçekleştirilen ve 2 yıl önce bu pistte geçirdiği üzücü bir kaza sonucunda hayatını kaybeden Eszter Jeles anısına gerçekleştirilen bu anlamlı koşuyu kazanmak da benim için ayrı bir mutluluk oldu. Kızları Eszter’i anmak için burada bulunan Jeles Ailesi ile bir araya gelmek ve onların acısını paylaşabilmek benim için çok farklı bir deneyimdi. Sevinç, mutluluk, huzur, üzüntü, huzur ve isimlendiremediğim ya da kelimelerle tarif edilemeyecek birçok duyguyu aynı anda yaşadım.” EN BÜYÜK TUTKUM AT YARIŞLARI “Yarışlara katılmanın hayati riskleri olduğunu çok iyi biliyorum ama bu benim en büyük tutkum ve sanırım ata binebildiğim sürece yarışlara da katılmaya devam edeceğim. Bu yıl Fegentri Amatör Kadın Biniciler Dünya Şampiyonası’nı kazanmaya çok yakınım. Tüm rakiplerimi tebrik ediyorum. Hepsi benim kız kardeşlerim. Yarışlarda sonuna kadar mücadele etsek de koşulardan sonra hiçbir zaman değerini yitirmeyecek özel bağlar kurduk ve bu bağlar her geçen gün sağlamlaşıyor.” BU EŞSİZ DENEYİM İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM “Türkiye’yi, İstanbul’u, Veliefendi Hipodromu’nu çok sevdim ve burada kendimi bir yıldız gibi hissettiğimi söyleyebilirim. O kadar sıcak karşılandık ki... Yarışseverlerin ilgilerini, bizlere tezahürat etmelerini hiç unutamayacağım. Kendimi asla bir yabancı gibi hissetmedim. Tüm bu eşsiz deneyimler için Türkiye Jokey Kulübü’ne, FEGENTRI’ye, Fransa Jokey Kulübü’ne ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Şu anda kelimeleri bir araya getiremeyecek kadar heyecanlıyım çünkü halen tüm bu yaşadıklarımın gerçekliğinden emin olamıyorum.” 2021 yılında yaşamış olduğu talihsiz kaza sonucu genç yaşında hayata veda eden Eszter Jeles’i, ailesinin de katılımıyla anısına düzenlediğimiz yarış ile andık.

28 • www.tjk.org • NIMET ÜYKEN BASIN ÖDÜLLERI • Bu özel gecede; Türkiye Jokey Kulübü, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Spor Yazarları Derneği ve At Yarışı Yazarları Derneği temsilcilerinden oluşan seçici kurul 15 eseri ödüle layık gördü. Organizasyonun ilk ödülünü takdim eden Kulübümüz Genel Sekreteri Ahmet Özgelge şunları söyledi; "Kıymetli Nimet Üyken anısına gerçekleştirilen bu özel gecede bir aile ortamında bir aradayız. Basın mensupları da Türkiye Jokey Kulübü ailesinin bir parçası. Kulübümüz 1950 yılında kamu yararına kurulmuş bir dernektir. Öncelikli amacımız at yarışlarını düzenlemek ancak aynı zamanda ülkemize sosyal alanda da, gerek yarışmalarla, gerek sanatsal faaliyetlerle atçılığı, Türk kültürünü ve at sevgisini yaşatmayı amaçlıyoruz. Aynı zamanda Kulübümüzün Onursal Üyesi olan Sayın Nimet Üyken’in zamanında çıkarmış olduğu “Derbi” mecmuasını edinebilmek için gece geç vakitlere kadar beklerdim. Tüm basın çalışanları son derece özverili ve meşakkatli bir iş yapıyor. Bu sebeple vakit ayırıp yarışmaya iştirak ettiğiniz için sizlere minnettarım. Ümit ediyorum ki gelecek yıllardaki yarışmalara daha fazla katılım olur, biz de kazananları belirlerken daha fazla zorlanırız. Umarım basında da daha çok yer alırız. Sadece yarışçılık tarafımızla değil sosyal faaliyetlerimizle de adımız geçsin istiyoruz. Bu güzel akşamda buraya gelen herkese teşekkürlerimi iletiyorum." Türk atçılık ve yetiştiriciliğini, atçılık tarih ve kültürünü, at yarışçılığını ve Kulübümüz çalışmalarını tanıtmak ve medyada yer alan haberlerin değerlendirilip ödüllendirilmesi amacıyla düzenlenen 2022 yılı Nimet Üyken Basın Ödülleri Yarışması'nda kazananların ödülleri, 6 Eylül Çarşamba akşamı gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu.

29 Türkiye Jokey Kulübü • • NIMET ÜYKEN BASIN ÖDÜLLERI • Ateş Yalazan [ Hürriyet Gazetesi ] Türk sporunun marka organizasyonlarından bir tanesi olan Gazi Koşusu ile ilgili yazmış olduğum bir yazı neticesinde ödül almış olmaktan dolayı son derece gururluyum. Türkiye Jokey Kulübü’ne ve seçici kurula teşekkür ediyorum. Umut Hızdil [ Adil Demirçubuk / Hürriyet Gazetesi ] Geçen yıl burada 2 ödül almıştım. TJK gibi saygın bir kurumdan ödüle layık görülmek büyük bir gururdur. Sevgili Umut Hızdil bu haberi hazırlarken büyük bir emek ortaya koydu, onun adına çok mutluyum. Demet Gedik [ A Spor ] Meslek yaşantımın ilk ödülünü sizden almış oldum, bu sebeple çok mutluyum. TJK'nın yeri bu vesileyle bende her daim farklı olacak. Tüm ekip arkadaşlarım adına bu ödülü alıyorum, benim için unutulmaz bir akşamdı. İpek Tuş [ TRT Spor ] Yapmış olduğum haberi rahmetli babam Ercan Tuş’a adamıştım. Kendisi beni at yarışlarıyla tanıştırmıştı. Burada olmama vesile olan ekip arkadaşlarıma teşekkür etmek istiyorum. Bu ödülü babama adıyorum. Ulusal Yazılı Medya / Köşe Yazısı Ulusal Yazılı Medya / Sayfa Düzeni Ulusal Görsel Medya / Röportaj Ulusal Görsel Medya / Haber Süleyman Arat [ Hürriyet Gazetesi ] Mesleki yaşamımdaki ilk ödülümü 1985 yılında Türkiye Jokey Kulübü’nden almıştım ve bana mesleki yaşamımda uğurlu gelmişti. Bu güzel camianın içerisinde olmak her zaman çok güzel bir duygu oldu. Beni bu ödüle layık gören herkese teşekkürlerimi sunarım. Ulusal Yazılı Medya / Röportaj Araştırma - İnceleme Can Çelik [ Demirören Haber Ajansı ] Büyük Türkiye Jokey Kulübü ailesinden ödül aldığım için çok mutluyum. Beni bu ödüle layık gördükleri için çok teşekkür ederim. Bunca önemli ismin karşısında bu şerefe nail olmak beni son derece gururlandırdı. Ulusal Yazılı Medya / Haber Genel Sekreterimiz Ahmet Özbelge / Süleyman Arat

30 • www.tjk.org • NIMET ÜYKEN BASIN ÖDÜLLERI • Suat Yahyaoğlu ve Sercan Güçlü [ TRT Spor Dijital ] Suat Yayhaoğlu; “Haberimizin beğenilmesi ve karşılığında ödül almamız bizim için çok önemli. Bu TRT Spor Dijital ailesinin ilk ödülü. Bu sebeple bu ödülü tüm ekip arkadaşlarıma armağan etmek istiyorum.” Sercan Güçlü; “Tüm ekibimiz haberin yapım aşamasında çok emek sarf etti. Bu sebeple bu ödülü tüm ekibimiz adına alıyoruz. Bu akşamın gelecekte alacağımız nice ödüllere vesile olmasını diliyorum.” Dijital Medya / Röportaj Bahri Havadır [ Türkiye Spor Yazarları Derneği ] Harika bir gece tertiplenmiş. Herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Yapılan güzel işlerin böyle güzel bir yolla takdir edilmiş olması mutluluk verici. Böylesine önemli ödül geceleri bu işi yapan insanları gelecekte daha da iyi işler ortaya çıkarmak adına teşvik edici nitelikte. Reşat Köstem [ At Yarışı Yazarları Derneği ] Çok özel bir akşamda bir aradayız. At Yarışı Yazarları Derneği’nin temsilen burada bulunuyorum. At yarışları ile medya arasındaki bağın sağlanması için böyle organizasyonların her daim olması gerektiğine inanıyorum. Fevkalade bir ödül gecesi gerçekleştirildi. Sibel Güneş [ Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ] Bu güzel organizasyonun gerçekleştirilmesinde emeği bulunan herkesi tebrik etmek gerekiyor. Bu denli güzel bir akşamda birbirinden değerli insanları bir araya getirmiş olmak alkışı hak ediyor. Aykut Aydin [ D-SMART ] Bugüne kadarki meslek yaşantımda çok farklı atmosferlerde maç anlattım ama Veliefendi Hipodromu’ndaki kadar hiçbir yerde bu denli heyecanlanmadım. Bu sebeple almış olduğum ödül benim için çok kıymetli. Ulusal Görsel Medya / Röportaj Özel Ödülü Kerem Alkan [ TJK Yönetim Kurulu Üyesi ] Değerli basın mensupları, kıymetli misafirler, Nimet Üyken Basın Ödülleri Yarışması Ödül Töreni’ne hoş geldiniz. Kulübümüzün geleneksel ve köklü yarışmalarından biri ve 2009 yılında aramızdan ayrılan duayen gazeteci, at yarışı yazarı ve Kulübümüzün Onursal Üyesi merhum Nimet Üyken adına düzenlendiğimiz yarışmamızda kıymetli eserleriyle ödüle layık görülen basın mensuplarını alkışlamak için bir aradayız. Çok önemli paydaşlarımız olan siz değerli at yarışı gazetecileri ile yazılı, görsel ve dijital medyanın basın temsilcilerini selamlıyor, her birinize katılımlarınız için şükranlarımızı sunuyoruz. 2022 yılına ait 66 eser ile Nimet Üyken Basın Ödülleri Yarışması’na katılan siz değerli basın emekçilerine öncelikle teşekkürü bir borç biliyoruz. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Spor Yazarları Derneği, At Yarışı Yazarları Derneği ve Türkiye Jokey Kulübü Asli Üyelerinden oluşan seçici kurulun katılımcı olan tüm eserleri titizlikle değerlendirmesinin ardından belirli kategorilerde dereceye giren eserlerin imza sahiplerine bu akşam ödüllerini huzurlarınızda takdim edeceğiz. Ödülü kazanmaya hak kazanan eser sahiplerini kutluyor, mesleki başarılarının devamını diliyorum. Seçiçi kurulda görev alan, katkı sağlayan değerli basın temsilcilerine ve üyelerimize de ayrıca teşekkür ediyorum. Kıymetli büyüğümüz Nimet Üyken’i de bir kez daha saygı ve rahmetle anıyoruz. Açılış Konuşması: Denetim Kurulu Başkanımız ve Seçici Kurul Üyesi Armağan Turhan / Ateş Yalazan Yönetim Kurulu Üyemiz Can Güven / Uğur Giritlioğlu

31 Türkiye Jokey Kulübü • • NIMET ÜYKEN BASIN ÖDÜLLERI • Yönetim Kurulu Üyemiz Selman Taşbek / İpek Tuş Yönetim Kurulu Üyemiz Yüksel Göktürk / Demet Gedik Genel Müdürümüz Tuncel Aydın / Suat Yahyaoğlu ve Sercan Güçlü Yönetim Kurulu ve Seçici Kurul Üyemiz Gülnur Gülerce / Can Çelik Kerem Vatan [ Lig Radyo ] Geçen yılın ardından bu ödülü bir kez daha kazanmak mutluluk verici. Böylesine harika bir akşamda burada, camianın önemli simalarının arasında yer almak büyük bir gurur. Uğur Giritlioğlu [ www.liderform.com.tr ] Daha önce böylesine bir ödüle layık görülmemiştim. Bu yüzden çok farklı duygular içerisindeyim. Emeğimin karşılığını böyle güzel bir yoldan almış olmak harika bir duygu. Böyle güzel bir akşamda ödül almış olmak mutluluk verici. Dijital Medya / Haber Süleyman Elçin [ Hüseyin Eroğlu / Anadolu Ajansı ] “Marifet iltifata tabidir.” cümlesinin canlı bir örneğine bu akşam tanıklık ediyoruz. Bu ödülü alan Süleyman Elçin ve tüm ekip arkadaşları adına bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Ulusal Yazılı Medya / Haber Özel Ödülü İsmail Yasin Akçın [ İhlas Haber Ajansı ] Oldukça zorlu geçen pandemi döneminin ardından seyircili olarak gerçekleştirilen ilk Gazi Koşusu ile ilgili yapmış olduğumuz haber içimize çok sinmişti. Emeği bulunan herkes adına bu ödülü alıyorum. Bu gece burada bulunmama vesile olan Türkiye Jokey Kulübü’ne teşekkürlerimi sunuyorum. Ulusal Yazılı Medya / Haber Özel Ödülü İşitsel Medya Dalı Özel Ödülü Osman Kul [ Sözcü Gazetesi ] İlk ödülümü böylesine kıymetli bir kurumdan alıyor olmak benim için büyük bir gurur ve mutluluk kaynağı. Hazırlamış olduğum haberi ödüle layık gören herkese sonsuz teşekkür ederim. Son derece değerli insanların arasında burada bulunmak büyük bir keyif. Ulusal Yazılı Medya / Sayfa Düzeni Özel Ödülü Yiğit Mehmetcan Tezcan [ Socrates Dergi YouTube Kanalı ] Bu ödülü aldığım 6 Eylül günü aynı zamanda Ribella’yı kaybettiğimiz gün olmakla birlikte ilk kez piste çıktığı ve son koşusu için start aldığı gün. Bu yönüyle çok farklı bir duygu. Dijital Medya Özel Ödülü Lütfullah Talha Duman [ TRT WORLD ] Benim için çok özel bir ödül. Bu haberi yapmadan önce bacağım kırılmış ve uzun bir süre boyunca işimi yapamamıştım. Bugün bu ödüle layık görülmüş olmam bana büyük güven verdi. Tüm TJK ailesine teşekkürler. Ulusal Görsel Medya / Haber Özel Ödülü

32 • www.tjk.org • G1 YARIŞLAR •

33 Türkiye Jokey Kulübü • Vedat Abiş • G1 YARIŞLAR • Dış kulvardan öne gelip sorunsuzca düzlüğe çıktık. ,, ,,

34 • www.tjk.org • G1 YARIŞLAR • Bu yıl genç kısrakların ağırlıkta olduğu G1 düzeyli Karadeniz Koşusu’nu 3 yaşlı dişi tay Chaika kazanmayı başardı. Favori Valley Of Flowers’a baktığımızda son iki koşusunu da kazanmış olmasıyla formdaydı ve bu yarıştan önceki tecrübesi de dikkate alındığında favori olması doğal karşılanıyordu. Geçtiğimiz yıl Karadeniz Koşusu’nda 3 yaşlı Snow Bird kazanmış Valley Of Flowers ise 1.35.25 yapan rakibi ardında ikinci kalmıştı. Valley Of Flowers Karadeniz Koşusu’nda ağırlığın 3 yaşlı taylardan oluşması nedeniyle genç rakipleri karşısındaydı. Yarışa tempoyu veren Prenses Slyvester olurken onu kovalayan da Chaika oldu. Yarışın ciddileştiği yerler düzlüğe çıktığımız anlardı. Chaika bu metrelerde öne geldi ve yarışın kontrolünü eline aldı. Chaika öne çıktıktan sonra General Briella iç tarafa, Valley Of Flowers kulvarını bulunca dış tarafa geçerken, Snow Bird da en dış kulvara çıktı. Valley Of Flowers her geçen metrede rakibine biraz daha yaklaşarak farkı kapattı. G1 düzeyli Karadeniz Koşusu’nda son metreleri tek at gibi koşan ikiliden burun farkıyla galip çıkan Vedat Abiş'in bindiği Chaika isimli tay oldu. General Briella / Chaika / Walley Of Flowers / Prenses Sylvester CHAİKA - 1.34.97 S: Fedai Kahraman Y: Fedai Kahraman A: Kadir Baltacı J: Vedat Abiş 1 2Valley Of Flowers S: İbrahim Aracı Y: İbrahim Aracı A: Caner Akgül J: Akın Sözen 4General Briella S: Mert Ali Karabulut Y: Berdan Yerlikaya A: Erdal Akyavuz J: Mehmet Akyavuz 3Snow Bird S: Eylem Deryal Y: Turhan Çakar A: Cuma Çiçek J: Mehmet Salih Çelik 5Prenses Sylvester S: Salih Yıldızer Y: Serdar Özçolak A: İsmet Akkılıç J: Hışman Çizik  12 Ağustos 2023  75. Yıl Hipodromu  1600 çim  3 + yaşlı İngiliz kısrakları  855.000 TL

35 Türkiye Jokey Kulübü • • G1 YARIŞLAR • Fedai̇ Kahraman [Chai̇ka’nin sahibi]̇ "Chaika’nın Gazi Koşusu’nda gösterdiği üstün başarı sonrasında kendisinden yaşça büyük rakipleriyle G1 seviyesinde çıkacağı bu yarışı hedef olarak belirlemiştik ve muvaffak olarak ayrıldık. Geleceği parlak jokeylerden Vedat Abiş, elde ettiği başarılar ile yeteneğini ispatlamaya devam ediyor. Atlarımız ile yakaladığı uyum da tartışılmaz. Ufak hatalar yapsa da bunlar son derece doğaldır. Burgas ile yaptıkları 5’te 5 toto da kayda değer bir başarı. Kahraman Ekürisi’nde görev alan atlarımızı bu zorlu yarışlara hazırlayan tüm ekibimi de yürekten tebrik ediyorum." Genç yetenek Vedat Abiş kendisini ispatlamaya devam ediyor Vedat Abi̇ş [Chai̇ka’nin jokeyi] "Chaika’nın startta şahlanması sebebiyle yarışın ilk anlarında biraz oyalandık. Dış kulvardan ön tarafa doğru gelip grubun içindeki yerimizi aldıktan sonra sorunsuzca düzlüğe çıktık. Düzlükte ise kıran kırana bir mücadele oldu. Bu mücadelenin sonunda potoyu önde geçen biz olduk. Chaika ile birlikte üçüncü olduğumuz Gazi Koşusu sonrasında onu yarışlara hazırlayan ve bu kondisyona getiren ekibini kutluyorum. Başarıları daim olsun." Yarışın son düzlüğünde kıran kırana bir mücadele oldu Snow Bird / Ladys Secret / Anabella / Forlorn Bekir Özçete’ye kupasını Ankara Hipodrom Müdürü Özgür Kaya takdim etti.

36 • • G1 YARIŞLAR • Blue Sunset doğru aksiyonu hızlıca alabilen bir tay. ,, ,, Şair Gençer O BLUE SUNSET - 1.17.76 S: Deniz Kurtel Y: Moz. Org. San. Tic. A. Ş. A: Hakan Yüzbaşı J: Ayhan Kurşun 1 2Çaldıran S: Serbay Gül Y: Serus Tur. Ltd. Şti. A: Kadir Baltacı J: Halis Karataş 4Oğlumsun S: Seydi Akyıldırım Y: S. Akyıldırım & İ. Oral A: Ahmet Karakurt J: Özcan Yıldırım 3Doktor Samet S: Barış Tiniz Y: Gülseç Ltd. Şti. A: Aykut Baş J: Ercan Çankaya 5Hardold S: Hülya Kahraman Y: Murat Kadaifçioğlu A: Gökmen Gökçe J: Vedat Abiş  12 Ağustos 2023  75. Yıl Hipodromu  1300 çim  2 yaşlı İngiliz tayları  855.000 TL Eliyeşil Ekürisi’nin Prince Tudor - Linda / Cihangir pedigrili, hiç geçilmemiş ve 1973 yılı Triple Crown galibi Karayel isimli unutulmaz safkanı adına düzenlenen bu yarış, 2’li tayların yıl içindeki koştukları iki G1 düzeyli koşudan ilkidir. Bu yıl katıldığı 4 yarışın 4’ünü de kazanarak gelen Blue Sunset favoriydi. İlgimizi çeken ise geçmiş yıllarda Karayel Koşusu galibi olup da Sadun Atığ ile Demokrasi ve Milli Birlik Günü Koşuları’nda yer almış isimlere gönderme yaparcasına Blue Sunset bu iki koşuyu da kazanarak Karayel Koşusu’na geliyordu. Blue Sunset’in rakibi olarak gösterilen ise Çaldıran isimli tay idi. Çaldıran düzlükte Blue Sunset’in dışında yer alıyordu ve henüz sprint kulvarını bulamayan rakibine göre avantajlıydı. Fakat aradan kendine yol açıp çıkan Blue Sunset sprintine başladı ve rakibine hakim olup birinciliğe ulaştı. Çaldıran Koşusu'nun bu ikili için rövanş olması beklenmektedir. Blue Sunset Ayhan Kurşun

37 Türkiye Jokey Kulübü • • G1 YARIŞLAR • Mehmet Demir'e kupasını Ankara Hipodrom Müdürü Özgür Kaya takdim etti. Ari̇f Kurtel [Kurtel Eküri̇si̇’ni̇n kurucusu] "Blue Sunset’in Karayel Koşusu performansı bizi son derece mutlu etti. Biz tayımızın potansiyelinden emin olsak da, o elde ettiği bu sonuç ile bizim onun hakkındaki düşüncemizi tasdik etmiş oldu. Yarışta çok zor bir pozisyonda kalmasına rağmen tayımız bir yol buldu ve kazanmasını bildi. Bu sonuç bize Blue Sunset'in uzayan mesafelerde daha da başarılı olabileceğinin sinyallerini verdi. Tayımızın bir yarış daha koştuktan sonra Çaldıran Koşusu’nda mücadele etmesinin uygun olabileceğini düşünüyorum. Tabi bu konuda tayımızın sağlık durumu ve o zamana kadar nasıl bir süreç geçireceğimiz de etkili olacak. Son 20 günde 5 tane Grup Koşu atımız yaşadıkları çeşitli sebep ve talihsizlikler nedeniyle sağlık sorunları yaşadılar. Bu durum bizi üzüyor. İnşallah Blue Sunset’in şansı ve bahtı açık olur." İnşallah Blue Sunset isimli tayımızın bahtı açık olur Hakan Yüzbaşı [Blue Sunset’i̇n antrenörü] "Grup 2 düzeyli Demokrasi ve Milli Birlik Günü Koşusu sonrası G1 düzeyindeki en uygun yarış Karayel Koşusu olarak gözüküyordu. Blue Sunset'i bir önceki yarışından daha iyi bir duruma getirerek istediğimiz sonuca ulaştık. Ayhan Kurşun da Blue Sunset ile güzel bir uyum yakaladı ve potoyu önde geçtiler. Ekürimizin başantrenörü Mehmet Demir başta olmak üzere seyisimize, idman jokeylerimize ve bu başarıda emeği geçen herkesi tebrik ediyor, kendilerine teşekkür ediyorum. Çaldıran Koşusu öncesinde 3 Eylül'deki Trakya ile 22 Eylül’deki TYAYSD Koşuları öne çıkıyor. Nasıl bir yol haritası izleyeceğimizi tayımızın sağlığı, form durumu ve önümüzdeki süreç gösterecek diyebiliriz." Tayımızı daha iyi bir duruma getirerek sonuca ulaştık Ayhan Kurşun [Blue Sunset’i̇n jokeyi] "Karayel Koşusu yüksek bir tempoda başladı fakat 800’lerde ağırlaştı. Rakiplerimizin bize karşı gardlarını almaları nedeniyle düzlük başında yer bulma sıkıntısı yaşasak da Blue Sunset çok “ekstra” bir tay. Ona potoya giden yolu gösterdiğiniz anda doğru aksiyonu hızlıca alabilen bir safkan. Ben bu başarıda tayın üzerinde emeği geçen herkesi kutluyorum. Böyle iyi safkanların yetiştiriliyor olmasının ileride atçılığımız için de faydalı olabileceğini düşünüyorum. Blue Sunset’in yarış hayatına kazasız, belasız devam etmesini diliyorum." Blue Sunset için "Çok ekstra bir tay" diyebilirim Gülsüm & Sadık Eliyeşil, Ekrem Kurt ve şampiyon Karayel - 1973

38 • www.tjk.org • G1 YARIŞLAR •

39 Türkiye Jokey Kulübü • Vedat Abiş Yol bulmakta zorlansak da bir anda içeriden kulvarın açıldığını gördüm ,, ,, • G1 YARIŞLAR •

40 • www.tjk.org G1 düzeyli Fatih Sultan Mehmet Koşusu’nda 25’inci yarışına çıkan Burgas 2023 yılındaki geçilmezliğini koruyarak birincilik serisini peş peşe kazandığı Açık Koşular ile 5 yarışa çıkarmayı başardı. Kabiliyetli arıkanın kariyer notları arasında olan ilgi çekici durum tüm zamanlarda en fazla kazanç yapan at unvanını Long Runner’dan almış ve geliştirmiş olmasıdır. Burgas son iki yarışında Avrasya ve Fatih Sultan Mehmet Koşuları’nı kazanarak kazancını 13 milyon 600 bin TL’ye çok yaklaştırdı. Fatih Sultan Mehmet Koşusu’nda tempoyu veren Time To Shine olurken Aegean Finale’ın ardında üçüncülükte koşan Burgas geçen koşusunda bekleme yaparak dıştan sprint yapmıştı. Bu defa tercihini nasıl yapacak diye merakla bekledik. Düzlük başında hemen dışındaki rakibi Aegean Finale’ın yanına çıkmak isteyen Burgas aradığı yolu bulamadı. Daha dış kulvara çıkarak risk alacak gibiydi ancak Time To Shine biraz ortaya kayınca iç taraf boşalmıştı ve Burgas o kulvara girerek bariyer dibinden hücum etti. Son metrelerde farkı açarak kazanan Burgas ikinciliğe giren Tractor’dan etkilenmeyerek kazanmayı bildi. Melih Kahraman'a kupasını Genel Saymanımız Adil Mert Kaya takdim etti. BURGAS - 1.37.25 S: Sanem Kahraman Y: Fedai Kahraman A: Kadir Baltacı J: Vedat Abiş 1 2Tractor S: Mehmet Emin Ekenler Y: Ercan Ekenler A: Savaş Gürkan J: Özcan Yıldırım 4Aegean Finale S: Musa Özdemir Y. Arif Kurtel A: Orkun Özelcanat J: Halis Karataş 3Time To Shine S: Merve Kitapçı Y: L. Kitapçı & H. Saner A: Şevval Demir J: Görkem Özçelik 5Peekaboo S: Cem Özbelge Y: Cem Özbelge A: Hasan Boyraz J: Akın Sözen  13 Ağustos 2023  Veliefendi Hipodromu  1600 çim  3 + yaşlı İngiliz atları  1.070.000 TL Fedai̇ Kahraman [Burgas’in yeti̇şti̇ri̇cisi̇] "Açıkçası Burgas’dan beklediğimizin de üstünde bir performans aldık. Saygı duyduğumuz atımız Burgas bizleri bu koşuda da mahcup etmedi. Boğaziçi Koşusu öncesinde bir kez daha piste çıkmak istediğini bizlere belli ediyordu. Bu hedef koşuya kadar çok vakit olması ve idmanlardaki üstün formu sebebiyle pek istemesek de 2000 metrede kazandığımız yarışın ardından Fatih Sultan Mehmet Koşusu ile 1600'e düşen mesafe sınavını da vermeyi başardık. Adeta aile- mizin bir ferdi olan Burgas bu zaferiyle kıymetli eşim Sanem Kahraman ile kısa bir süre önce kutladığımız “gümüş yılı” da denilen evliliğimizin 25. yılı hediyesini takdim etmiş oldu." Burgas bize evliliğimizin 25'inci yılı hediyesini takdim etmiş oldu Vedat Abi̇ş [Burgas’in jokeyi̇] "Burgas ile çok güzel bir uyum yakaladık. Art arda 5’inci yarışımızı kazanmış olduk. Time To Shine’ın yarışı önde kabulleneceği belli olduğu kadar yarışın temposunun yavaş gideceği de belliydi. Kimse Time To Shine’ın üzerine gitmek istemeyecekti. İyi bir başlangıcın ardından onun arkasında konumlandım, Aegean Finale de dışıma gelmişti. Düzlükte yol bulamayıp biraz zorlansak da bir anda içeriden bir kulvarın açıldığını gördüm. Burgas üstün yeteneği sayesinde bu kulvarı çok başarılı bir şekilde değerlendirdi ve kazandık." Burgas ile çok iyi bir uyum sağladık ve peş peşe 5'inci defa kazandık • G1 YARIŞLAR •

RkJQdWJsaXNoZXIy ODAzNjM=